View Single Post
  #6  
Vechi 03.11.2009, 13:28:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
E din Danion Vasile. Daca vrei sa citesti toata piesa, se cheama Taina iubirii - uite-o aici - http://www.danionvasile.ro/taina-iubirii.php
Mersic, cu siguranta ma pun pe citit imediat ce termin de scris acest mesaj

Despre casnicia mea nu pot spune decat ca este modelul pe care eu l-am cautat si aflat. Nu stiu daca poate fi considerat insa un model si pentru altii, deoarece experientele de viata sunt diferite, expectantele diferite in functie de cum ne dorim sa ne fie casnicia. Ca si idee...desi nu am avut niciodata o imagine bine conturata a relatiei ideale, am simtit-o ca este. Am avut si eu sentimente de frica legate de faptul ca partenerul se poate schimba dupa Cununia Religioasa, sau ca relatia se poate schimba...fara ca noi sa ne deam seama neaparat. Relatia s-a schimbat, insa a devenit mai frumoasa, completa, oferindu-ne satisfactia si convingerea ca suntem un intreg. Am mai avut si noi divergente datorate modului de perceptie sau de exprimare diferit in legatura cu unele aspecte ( nu esentiale insa), si cred ca sunt inevitabile deoarece nu putem fi identici...de fapt tocmai acesta e misterul iubirii, ca uneste doua suflete, doua personalitati care se formeaza impreuna si ajung una desi raman oarecum diferite .

Acestea insa sunt aspecte minore ale relatiei...pentru ca eu cred ca ceea ce conteaza este ca cei doi sa aiba sentimente puternice unul pentru altul, sa simta ca pentru partener sunt capabili sa faca totul, ca timpul sta in loc pentru ei, ca cel intalnit e o surpriza extrem de frumoasa in viata lor, sa aiba conceptii de viata asemanatoare, o moralitate si o conduita la fel si sa reuseasca sa isi transmita mesajul astfel incat cel de alaturi sa il primeasca.

Ar mai fi muuulte lucruri de spus cred, lucruri pe care poate le simt dar nu le pot transpune inca in cuvinte, lucruri pe care le descoperi zi de zi....

Acestea fiind spuse, cred ca iubirea care ulterior devine completa prin binecuvantarea lui Dumnezeu, este unul dintre cele mai frumoase lucruri de pe pamant, un adevarat dar de la Dumnezeu pe care nu putem sa nu il pretuim.
Reply With Quote