View Single Post
  #5  
Vechi 07.12.2010, 09:20:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ceea ce nu-mi place,este atitudinea ta de carcoteala,si asta am inteles-o mai bine din viata de zi cu zi.

La mine la servici vine aproape zilnic un tigan,care mai duce gunoiul si astfel mai capata niste bani.Tot la fel o duce greu,e sarac si m-am gandit sa-i ofer ceva de lucru,ca sa-i pot da mai multi bani.

Mi-a povestit ca ii este greu etc lucru care m-a impresionat,insa apoi a inceput sa barfeasca intr-un mod foarte deranjant si pe care cu greu il puteam opri,din delicatete ,ca sa nu-l jignesc.In afara de asta,miroase destul de tare,desi el s-a laudat ca fata de altii e curat si se spala,si imi este greu sa il tin in birou o ora sau doua,cat dureaza treaba pe care o are de facut.

Incerc sa stau cu usa deschisa,dar tot miroase foarte puternic.Acum ,lui nu i-am spus toate astea,il ajut in continuare cat pot,insa lucrurile astea o sa trebuiasca sa le suport in continuare,din pacate,fara sa pot face ceva.

E groaznic sa cresti la casa de copii,sau sa fii foarte sarac,nici nu ai cum sa judeci astfel de lucruri,insa cand vezi mandria si barfa nejustificate ,cand vezi ca nu prea poti sa-i pui la treaba ,ca nu o fac la fel de bine ca un roman,esti putin derutat.

Multi nici nu ajuta tiganii din astfel de motive,pentru ca sunt lenesi si nu prea pot sa faca treaba buna...

Ce sfat i-as putea da lui Ionut....Sa incerce sa lase mandria deoparte,si daca vrea sa se integreze intr-o comunitate sa o ia incet,sa nu atace pe ceilalti,sa incerce sa se autodepaseasca putin cate putin,si va avea si satisfactii.

Cine e din Iasi ,ar putea sa-l intalneasca si sa-l ajute chiar si material,sau cu un sfat.

Poate am gresit scriind toate astea,nu stiu ....
Reply With Quote