View Single Post
  #3  
Vechi 03.02.2013, 13:24:57
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit "Faca-se voia Ta!"

Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?

Mi-am format o parere a mea, dar nu stiu daca este intru totul corecta, de aceea astept lamurire si de la voi.

Citat:
Cum ne alegem crucea in viata?
Există actul de a fugi de Cruce care se numește lașitate, iar partea cea mai rea urmează abia după; tot omul care fuge de "zăduful" zilei de azi, mâine îi va fi de două ori mai greu și după ce se va obișnui să fugă de răspundere și de cele rânduite, va ajunge să apuce pe calea unei vieți "ușuratice", își va căuta refugiul într-o viețuire libertină.

La polul opus există mândria celor care nu vor să se recunoască depășiți de situație și neputincioși în a duce mai departe lucrarea începută. Să-și recunoască neputința zic, iar nu să abandoneze! Căci tot omul neputincios și înțelept nu abandonează înainte de a cere ajutor; atât de la oameni, dar mai ales de la Cel ce poartă de grijă. Abia după ce avem conștiință împăcată, că am făcut tot ce ne stă în putință, abia după ce am solicitat tot ajutorul, abia atunci vine și momentul în care putem socoti că voia lui Dumnezeu este alta decât ceea ce trudim noi.

Pentru tot începutul cel bun, există mândria care îl îndeamnă pe omul de bună credință a căuta o cruce cât mai grea, în speranța că prin aceasta se va face de folos mai multor oameni. Dar cu timpul, puțin câte puțin, în subconștient se naște gândul că va primi cinste și laude, iar de la o vreme, scopul faptelor sale nu va mai fi ajutorarea semenilor, ci căutarea laudelor.

Last edited by leonte; 03.02.2013 at 13:28:07.
Reply With Quote