View Single Post
  #6  
Vechi 03.02.2013, 16:11:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?
Atacati doua probleme diferite:

Problema nr 1: Care este sensul cuvintelor "Faca-se voia Ta".
Acest vers nu poate fi departajat de versul urmator, "Precum in Cer, asa si pe pamant". Nu sunt doua cereri diferite, ci una si aceeasi. Nu sunt doua propozitii diferite, dintre care a doua cu predicat subinteles, ci aceeasi propozitie. Cu alte cuvinte: "Sa fie voia Ta pe pamant tot asa ca in Cer". Prin aceasta cerere unica a Rugaciunii Domnesti, noi intregim cererea precedenta "Vie imparatia Ta". Am vrea ca Dumnezeu sa fie stapan pe pamant nu numai in veacul viitor, pe care il vrem apropiat, ci inca in veacul acesta. Am vrea ca inca din aceasta viata, si nu abia in cea viitoare, sa vedem cum toate si toti se inchina Domnului, respectand ordinea Lui, legea Lui. Mai multe, aici.

Problema nr 2: Cum putem recunoaste care este planul lui Dumnezeu cu noi. Cu alte cuvinte, chestiunea discernamantului vocational. Asta este, cu adevarat, o problema complexa. Raspunsul, in varianta scurta si simplificata, acesta este:
Planul lui Dumnezeu pentru noi il putem recunoaste din acestea trei elemente:
-existenta unei puternice dorinte
-abilitatile necesare spre a-l indeplini
-aparitia in viata noastra a unui exemplu personal in acea directie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote