View Single Post
  #7  
Vechi 04.02.2013, 02:25:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am tot cautat raspunsuri la intrebarea: ce inseamna Faca-se voia Ta?
De unde stiu eu care e voia lui Dumnezeu si care nu? Raspunsuri vagi s-a faci binele, nu ma multumesc pentru ca NU sunt convins ca am inteles ce este binele.
Implineste poruncile! Dar nu implinise poruncile si tanarul din evanghelie care a plecat mahnit dupa ce i s-a vadit o patima de care nu era constient? De unde stiu eu daca e voia lui Dumnezeu sa fiu politician, pustnic ori salahor la porci?

Mi-am format o parere a mea, dar nu stiu daca este intru totul corecta, de aceea astept lamurire si de la voi.
Doamne ajută.
Iubite frate, înainte să apară cartea asta, am căutat setos să leg și să găsesc răspunsuri la întrebări identice cu ale tale și încă dinainte de a apărea cartea, am găsit răspunsul întro pildă din pateric. Ți-o voi scrie, cum mi-o amintesc:
La o mănăstire nu foarte departe de lângă un oraș important comercial, s-au oprit o caravană mică a unui circ ambulant. Întro noapte, un monah îmbunătățit al mănăstirii, a văzut o lumină puternică că se răsfrângea afară dinăuntrul Sfintei Bisericii, cea mare. A alergat curios să vadă ce să fie. Când a intrat în Sfânta Biserică în liniște, iată că vede un trubadur al circului ambulant, care oprise în noaptea aceea lângă mănăstirea lor. Trubadurul, era suit pe o bicicletă cu o roată, mergând puțin în față și în spate și în același timp aruncând în sus, și învârtind trei bile colorate, cu care jongla zâmbind. Și iată minune mare, că el făcea toate acestea în fața Sfintei Icoane cu Preasfânta Născătoare și Pruncul Hristos, de lângă Sfintele Uși Împărătești ale Sfântului Iconostas, care erau de față, ieșiți parcă până la bust din Sfânta Icoană, cum erau pictați. Și Preasfânta Născătoare avea o batistă albă, cu care ștergea cu multă grijă, transpirația de pe fruntea trubadurului și Pruncul Hristos care aplauda, răzănd cu gingașă bucurie. Alergând apoi monahul îmbunătățit, să aducă pe stareț și pe alți frați, când au venit, iată că l-au găsit pe trubadur, dormind afară, lângă ușile încuiate ale Sfintei Bisericii Mari a Mănăstirii, cu toate ale lui lângă el.
De aici eu am înțeles: fă ce vrei, fi astronaut, bucătar, actor, grădinar, sau orice vrei, Hristos Dumnezeu ne-a lăsat libertate absolută, încă de când vorbeam cu El față în față și ne-a spus: din pomul acela să nu mânânci, căci atunci când vei mânca vei muri. Fă ce dorești, numai să rămâi ascultător lui Dumnezeu Treime, să iubești pe Dumnezeu și pe aproapele tău, cât mai bine cu putință poți tu ca om. Iar apoi, "...dacă voiești să fii desăvârșit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor și vei avea comoară în cer; după aceea, vino și urmează-Mi." Matei 19, 21. Deci dacă vrei să fi desăvârșit, fă astfel și urmează lui Hristos cum? În monahism, care monahism a fost practicat de Ilie Tesviteanul, și Sfântul Ioan Botezătorul, de ei doi, pentru prima dată.
Acestea fiind spuse, iată, iubite frate, îți recomand cartea "Iliotropionul, sau acordul dintre voia noastră și voia lui Dumnezeu", apărută la editura Egumenița.
Bucurii.
Reply With Quote