View Single Post
  #256  
Vechi 08.08.2013, 14:43:42
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
7. Repet, apreciez curajul si demnitatea arhimandridului Mina Dobzeu, si intradevar a facut inchisoare multi ani, insa inainte de 1964! Dupa aceasta, cand in 1986 a scris acele scrisori catre Nicolae Ceausescu, a fost intradevar anchetat de securitate si a facut cca 7-8 luni de inchisoare in 1988.
Nu stiu cine era atunci la conducerea Directie 1 Informatii interne a DSS-ului (directie care se ocupa si cu monitorizarea starii de spirit a populatiei), iar generalul Iulian Vlad a preferat dupa 1990 sa nu comenteze acest subiect!
Oricum, mare pacat ca arhimandridul Mina Dobzeu a facut inchisoare! Ar fi interesant de discutat cu ofiterii de securitate care s-au ocupat de acest caz intre 1986-1989. Probabil au existat presiuni de la partid si asupra dansilor si ar aveea multe sa povesteasca si ei.
Nu-i așa?
Ce, asta-i persecuție, 7-8 luni de închisoare și torturi groaznice pentru Hristos?
Să vedeți ce martiri am fi fost noi, dacă am fi trăit pe atunci! Pentru unii ca noi, nostalgici după comunism, 7-8 luni de pușcărie și umilință și maltratări = 0. Tocmai acestea, de fapt, ne demonstrează cât de mult era respectată, în regimul de "democrație populară" ("regim pleonastic", ar spune Steinhardt), libertatea de conștiință.
Și părintele Gheorghe Calciu a fost arestat, a doua oară, tot după 1964, dar, evident, nici aceasta nu este persecuție. Ce importanță are că a fost privat de libertate, torturat fizic și psihic pentru a apostazia? După aceea, i s-a dat drumul, deci nici asta nu este persecuție.
Au mai existat, după 1964 (ca și-n Uniunea Sovietică după moartea lui Stalin), numeroase cazuri de adversari ai comunismului care au fost internați cu forța în spitalele de psihiatrie, din simplul motiv că îndrăzneau să fie liberi într-un stat totalitar anticreștin.
Desigur, nici aceștia nu au fost persecutați din motive de conștiință, ci doar... au fost așa, victime ale unor incidente regretabile, nu e logic? Și dacă stăm să ne gândim bine, chiar ce moft și nebunie mai este și aceasta: dorul după libertate? Libertatea este așa, o noțiune abstractă... un bun spiritual (însuși acest concept este inacceptabil pentru credincioșii "materialismului științific") căutat doar de creștini și filosofi; și cum atât creștinii, cât și filosofii în general sunt nebuni, e foarte logic faptul că unii dintre ei, în perioada 1964-1989, au fost închiși la balamuc.
În timpul revoluției, mii de adolescenți și tineri au fost uciși sau arestați și torturați (traumatizați psihic pe viață, cunosc personal un caz), dar regimul comunist nu a fost responsabil nici pentru aceste crime cumplite.
De fapt, n-au fost crime, ci... polemici între autoritățile statului (care s-a nimerit să poarte arme) și populația protestatară (care, tot dintr-o întâmplare, era neînarmată).
Și astăzi, în China, de pildă, este liber să fii creștin. Dacă se-ntâmplă să-ți pierzi viața sau libertatea după aceea, asta este o simplă întâmplare și coincidență...
Ați mai scris așa: "Ar fi interesant de discutat cu ofiterii de securitate care s-au ocupat de acest caz intre 1986-1989. Probabil au existat presiuni de la partid si asupra dansilor si ar aveea multe sa povesteasca si ei."
Desigur. Este interesant și educativ să discutăm nu cu cei care au suferit prigoniri pentru dragostea lui Hristos (a, uitasem că, de fapt, n-au existat persecuții pentru motive de conștiință pe atunci, așa cum tocmai am demonstrat), ci tocmai cu prigonitorii. Aceia sunt adevărații "martiri", dragii de ei!
Să-mi fie iertată atitudinea sarcastică din acest mesaj. Mi-e tare greu să văd cum jertfa unor martiri și mărturisitori ai lui Hristos e minimalizată și relativizată, de dragul apărării unui regim totalitar ateu, anticreștin și demonic.
Să aveți o zi bună!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 08.08.2013 at 15:29:47.
Reply With Quote