View Single Post
  #3  
Vechi 31.03.2014, 21:06:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Deviez de la propriu-mi subiect

Dar a spus Mihail ceva foarte interesant si mi-am adus aminte de ceva. Exista foarte multi oameni care spun ca ei cred in Dumnezeu (sau ca exista Dumnezeu), dar nu cred in Biserica si in preoti.
Si oamenii respectivi au pretentia ca sunt destupati la minte si ca stau bine la capitolul logica. Dar dupa logica mea se cam contrazic ideile.
Daca existe Dumnezeu si daca Dumnezeu a creat lumea a avut un scop. In afara de faptul ca oamenii respectivi nu si-au pus niciodata problema asa si ca nu s-au gandit care este scopul existentei lor si ce fac ei pentru implinirea lui, dar ... daca si-ar fi pus problema, cred, ca ar fi ajuns la concluzia ca Dumnezeu trebuie sa fi creat o cale de legatura intre om si El. Si ca Dumnezeu ar fi vrut ca omul sa Il cunoasca. Deci trebuie sa i se fi revelat. Trebuie sa existe o legatura, "o sursa de informatie" pe care Dumnezeu trebuie sa o fi lasat-o omului pentru ajunge la El. Acum, asta nu inseamna automat pentru un om care incepe sa caute ca va avea instant revelatia ca aceasta este Biserica Ortodoxa. Nu. Dar ca trebuie sa existe "o forma de Biserica" unde se gasesc astfel de informatii. Dar oamenii care "au ajuns atat de evoluati" si la astfel de concluzii de fapt nu si-au pus, cei mai multi dintre ei, niciodata aceste probleme si nu au incercat niciodata sa inteleaga ce au respins. Si totusi au crezut ca ce resping nu e bun. Nu din alt motiv, doar pentru ca nu servea nevoilor lor. Si totusi: care erau nevoile lor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote