View Single Post
  #113  
Vechi 12.05.2015, 11:30:36
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Când intram și eu în certuri din astea, cu amicii mei dragi, mă simțeam tare nedreptățit. Și mă minunam de prostia și răutatea celorlalți. Și încă mai tare mă sforțam să îmi vărs indignarea.
Apoi am constatat că aveam de fapt perioade sufletești mai proaste, pe fondul unor necazuri și nemulțumiri mai întâi (sănătate, probleme în familie, job etc.), alteori pe fundalul unor epuizări datorate unei proaste "lucrări de pocăință". Îmi închipuiam, cred, că ajunsesem la oarece măsură duhovnicească și îmi pierdeam ușor răbdarea cu ceilalți...
Și astfel alimentam duhul de gâlceavă sterilă și apoi îmi părea rău și sufeream pentru că sporisem tensiunea și răutatea proastă, în loc să fac puțină tăcere, puțină retragere și scrutare de sine, cu duh umilit.

Oiță, ca să vezi cât suntem uneori de nedrepți în judecarea aproapelui (că tu spui celorlalți că n-au habar de milă și dragoste, că nu ajută pe aproapele, că își caută doar binele lor personal prin țări departe etc.), uite cum șade treaba cu aceia pe care i-ai procopsit cu așa imagine falsă:
- cu vreme în urmă, începînd cu Alin, apoi Yasmina și Mirela, acești oameni mi-au dat bani, nu puțini, din veniturile lor întrucât eu nu mai aveam nici o resursă, familia mea era în mari lipsuri și aveam cheltuieli urgente, f.f. presante (în primul rând pentru medicamente și hrană); ei și alți câțiva forumiști ne-au ajutat, din munca și banii lor, să trecem peste un hop tare, tare greu;
- Yasmina și Mirela au făcut posibil ca Tudor să participe la mai multe ediții ale Campionatelor Naționale de Șah și la alte turnee importante pentru dezvoltarea micului șahist, lucru folositor nu doar în plan sportiv dar mai ales pentru sănătate. Tudor este bolnav cronic de astm și de alte tulburări respiratorii asociate, așa s-a născut de fapt, cu o sensibilitate respiratorie, iar faptul că merge la mare și la munte aproximativ 1 lună pe an (prin intermediul concursurilor de șah de la Călimănești și Cap Aurora ori Eforie/Mangalia) e o necesitate medicală minimă, nu un huzur. Ei bine, tocmai aceștia pe care îi acuzi că sunt egoiști și nu au iubirea de aproapele au contribuit decisiv la sănătatea micului meu copil, nu doar la succesele lui sportive.
Ar mai fi și altele de spus dar mă opresc pentru ca Alin, Yasmina și Mirela să nu sufere prea mult din pricina mărturisirilor mele. Am scris acestea doar ca tu să iei un pic de pauză, să rărești un pic ritmul cugetării, să reflectezi la necazul tău (care o fi nu știu) și să fii un pic mai blajină, cum se cuvine oiței iar nu caprei ori lupului.
Poate că acum ești oaie necăjită, dar să știi că așa te vei necăji și mai tare și îi vei necăji și pe alții.
Te rog, spre binele nostru, al tuturor celor din comunitate, să fii mai cu iertare și să lași de la tine un pic, cât să treacă valul ăsta de duhuri rele care s-a abătut peste capul nostru.
Doamne ajută!