View Single Post
  #114  
Vechi 12.05.2015, 11:43:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

AlinB, imi cer scuze ca scriu mai tarziu pe topic, abia acum am vazut ca iar te dai in spectacol si ii jignesti pe cei ce nu te lauda sau nu-s de acord cu erorile tale. Nu as fi intervenit daca nu as fi vazut, cu uimire, ca esti aparat si chiar laudat.
In primul rand, ca sa iau mesajele la rand (trec peste jignirile pe care tu le-ai inceput, asta deja a devnit la tine o obisnuita, din pacate), probabil ai vrut sa arati inca de la inceput cat esti de fariseu. Cand ti-a atras cineva atentia ca iar vorbesti urat si esti agresiv (Cristi) i-ai spus sa nu se bage si ai incercat sa-l pui la punct. In schimb cand ti-a luat cineva apararea nu te-a mai deranjat, desi nu era adevarat. Dar ia spune, cand te-ai aliat tu sa ma ironizezi si sa ma balacaresti pe mine cu altii nu te-a mai deranjat ca intervin in discutia mea cu tine? Tie sa nu ti se faca, dar tu faci de zece ori mai mult.
In al doilea rand, vad ca ai justificari si explicatii de ce te porti atat de josnic, pentru ca tu ai spune in fata omului ce vrei sa spui. Am vazut ca aceasta justificare penibila e folosita de unii ca scuza pentru comportamentul agresiv. Dar tu faci mai mult de atat, tu jignesti si nu te comporti nici macar ca un om, ca de a fi crestin nu a pretins nimeni de la tine. Nu, nu e doar a spune in fata, e o scuza pentru caracterul tau urat, combinat cu mandria ta mare.
Ti-as spune sa incerci sa te schimbi, dar tu nu numai ca nu spui ca ai gresi (tot din mandrie), dar cauti si scuze, mai mult, cred ca vezi asta ca un fel de calitate. De ce ar trebui unii din noi sa iti suportam aceasta "calitate", de a te comporta urat si a jigni, nu ar fi mai bine sa inveti mai intai sa te comporti ca un om? Te-ai mai facut si aliat cu userul catolic, ca sa ai de unde invata "de bine" si sa ii balacariti pe altii. Parerea mea e ca ar trebui sa plecati de pe forum, daca nu vrei sa te schimbi. Ca sa te ajut, totusi, te leg sa ii spui preotului tau la spovedanie cum te comporti, sau, si mai bine, sa ma ajuti sa ii scriu pe un mail, el te poate ajuta cel mai bine.