View Single Post
  #406  
Vechi 26.01.2022, 20:08:50
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Distorsionezi premisele lui Eratostene.


Eratostene a observat:

1. Ca raze care sunt la fel, paralele - ipoteza, datorita Soarelui foarte departat, valida
2. La 800 km, sunt cateva grade


Inferente logice:

3. Daca exista aceasta umbra, oriunde pe pamant, atunci exista un unghi, care se repeta si se reproduce pe tot pamantul, INDIFERENT unde pui parii. DECI PAMANTUL E ROTUND


4. Se poate calcula raza pamantului.

Pe baza acestei observatii se fac 2 inferente logice.


Din pacate tu esti si ilogic dar si fara minte.
Ha, ha.... ha....

Trecem peste sucirea limbii și lăsăm la o parte mâncatul de litere și încurcarea cuvintelor ca să ne oprim liniștiți asupra judecăților tale și să ajungem la concluzia ta măreață: pământul e rotund.

Ne mirăm de cât de ușor se poate trage concluzia asta și încercăm să ne însușim și noi măreața demonstrație logică.

Citat:
3. Daca exista aceasta umbra, oriunde pe pamant, atunci exista un unghi, care se repeta si se reproduce pe tot pamantul, INDIFERENT unde pui parii.
Logica ta e corectă. Cum toți parii bătuți de lumina soarelui afară de cel de sub soare au cu siguranță umbră asta înseamnă că există în mod sigur un unghi, mai mic sau mai mare, funcție de mărimea umbrei.

Problema e că toți parii au umbră și există unghi si dacă ei sunt înfipți întro sferă și dacă sunt înfipți întrun plan perfect plat.

DECI cum ai ajuns la concluzia că PAMANTUL E ROTUND?

Dacă sunt ilogic și fără minte de ce eu îmi dau seama că nu poți trage concluzia asta și tu nu poți să-ți dai seama?

Folosind acest experiment și calculând creșterea umbrei respectiv a unghiului datorată curburii cu cât te depărtezi de soare ai putea să-ți dai seama dacă există curbură sau nu. Se poate vede foarte clar că pe un pământ sferic umbra ar trebui să crească mai mult față de creșterea umbrei pe un plan cu cât te depărtezi de parul de sub soare. Deci iată chiar ești genial. Ai găsit o modalitate de a pune în evidență fie sfericitatea fie planeitatea. E nevoie doar de câteva masuratori și de câțiva pari. Bravos.

Cred că așa însfârșit se va putea dovedi experimental simplu cum e de fapt.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.01.2022 at 20:11:28.
Reply With Quote