Subiect: Miercuri pomana
View Single Post
  #8  
Vechi 11.09.2010, 21:38:31
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi, preotul ar fi trebuit sa le spuna atunci macar, daca ei au fost inconstienti si nu s-au interesat!De prea multe ori se jeneaza preotul ca sa nu supere omul dar nu ar trebui sa se fereasca in a spune! Ce este da, da iar ce este nu, nu!
Aveți dreptate, dar...

Dacă veți urmări topicurile acestui forum, veți constata atitudinea unor creștini ortodocși vis-a-vis de unele canoane și reguli bisericești. Nu sunt dintre cele mai onorabile. Preoții sunt judecați cu multă asprime, chiar și când e vorba de menținerea creștinismului în viață printre atâtea ideologii religioase străine.

Ce-ar fi să spună popa: fraților, nu mâncați "de dulce" că e miercuri și e post. Știți ce vor răspunde unii "ortodocși" (și poate cei mai mulți)? Eu o aud toată ziua: "nu e păcat ce bagi în gură, e păcat ce scoți pe gură". Ș-apoi e pomană că doar n-oi posti acum când vine atâta lume și trebuie să fac pregătiri, fiindcă, zic eu, uneori pomana e asimilată "chefului" (bairamului). Ehei, luptă-te cu asta! Eu, în schimb, am o replică: dacă nu ești atent la ce bagi în gură, nu vei fi atent nici la ce scoți pe stimabila gură, de la care ni se cam trag 90% din păcate! Inclusiv, revolta și protestul față de canoanele creștine pe care, dintr-o suficiență arogantă sau ignoranță involuntară (și poate că nu de rea credință), le combați.

Și un exemplu concludent de pe acest forum: zaharia_2009 care nu face altceva decât să prezinte adevărata spiritualitate ortodoxă, citiți numai câte acuzații nefondate își atrage și câți sunt de partea sa. Puțini, chiar foarte puțini...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote