View Single Post
  #843  
Vechi 23.11.2016, 11:08:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Cristian, vad ca esti tentat sa ma aperi, iar pentru asta risti mult intrand in polemica, unde se spun prea multe... Nu te lasa astfel tulburat, fiindca vei cadea in aceeasi greseala in care am cazut eu de nenumarate ori.


Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Vai de steaua noastră! Iarăși ne credem buricul pământului? Cum a spus și părintele Rafail Noica: trăim o Ortodoxie prost înțeleasă și astfel "riscăm să fim acuma în poziția evreilor, care ei înșiși au pierdut tradiția ce s-a dat neamului lor".
Ovidiu, e trist ca pe toate le vezi atat de strambe. Nu stiu despre ce "buricul pamantului" vorbesti, iar gandurile tale... sunt ale tale. Ca vrei sau nu vrei, sunt roman crestin-ortodox si parinte pentru copiii mei. Iar perspectiva unei legiferari pentru reletiile gay, ma ingrijoreaza si ma secatuieste de vlaga. Tatal meu a fost in razboi. Si tatal tatalui lui la fel... Cred ca fiecare in parte are la radacini, stramosi care au lasat batatura si au plecat sa-si apere tara de alte neamuri, iar multi dintre ei, nu s-au mai intors... Eu locuiesc la o palma de Marasti si Marasesti, de Vrancioaia si nu departe de Oituz... Nu exagerez cand spun ca pamantul pe care calc in mod obisnuit, este platit cu mult sange. Presiunea obraznica pentru legalizarea homosexualilor, orice ortodox ar trebui s-o considere o jignire pentru cei care au murit, cu rugaciunea pe buze, aparand tara lor, nu cotropind alte neamuri! Eu am dat un exemplu banal comparand doar una dintre multele situatii de pe forum. Vine un user si din primul moment i se ofera toata dragostea si respectul. Dupa care incepe taraboiul, iar userul care a facut tulburate este bannat. Dupa o vreme se intoarce, si o ia de la capat, dar tulburarea iarasi ii aduce excluderea. Dar acum se considera vaccinat, fiindca revine cu si mai mult tupeu, in timp ce oamenii s-au obisnuit cu stilul lui, si ori pleaca ei de pe forum, ori il lasa ca pe el, desi nici ei insisi nu-si mai pot spune gandurile, ca nu cumva sa se bage respectivul (sau respectivii - ca s-au inmultit mai nou) si sa le rastalmaceasca orice virgula, ca si cum nici n-ar avea altceva mai bun de facut, decat sa-si dea cu parerea, considerandu-se de la sine... "open mind"!... Ei, tot asa si cu tara: azi presiuni, la care ne opunem din rasputeri, maine, alte presiuni, la care unii inca se mai zbat, dar a treia oara... nu se mai intampla nimic, fiindca unora li s-a facut lehamite si pleaca in alta tara chiar daca e clar ca tanjesc dupa "acasa", iar altii se resemneaza nu fara sa se intrebe: "Oare nu vede, Dumnezeu? Oare nu se intorc in mormant stramosii nostri care vad ce invataturi primesc urmasii urmasilor lor?"
Nu-l mai bagati pe Parintele Rafail Noica in balacareala asta si mai ales, nu-l citati cu ganduri lipsite de harul intelepciunii. Am spus-o si-o repet cu convingere: astazi nu avem un monah in viata mai iubit ca Parintele Rafail. Sa-i urmam sfaturile, si sa nu ne mai haituim cu mesasje pline de aroganta ca si cum ne-am considera cu adevarat buni, comparativ cu gloata, dar mai ales cu... Biserica. Se spun lucruri grele fara nici cel mai mic temei. Se fac aluzii ca si cum... stim noi ce zace in sufletele celor ce slujesc... Si... vai, cat de mult i-a afectat pe mai marii bisericii nu-stiu-ce influente... Iar asta o spunem in timp ce mai aprindem o tigara, ca sa tamaim cu prisosinta, "vorbele de duh"!
Oameni buni, treziti-va la rugaciune, nu la sabie si bâtă? Eu spun ca-s pacatos, dar o spun pentru mine. Se cuvine sa spuna fiecare pentru el, nicidecum: "Da, tu esti pacatos!", ca asta o stiu eu mai bine!...

Aceasta este Romania (Moldova) Ortodoxa, si e important s-o pretuim, nicidecum s-o hulim sau pangarim!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 23.11.2016 at 11:54:16.
Reply With Quote