View Single Post
  #56  
Vechi 08.01.2017, 20:38:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
are rost sa amintesc cat de multi copii ai planetei sufera zi de zi si ceas de ceas? de la cele mai cumplite boli la foamete si abuzuri? si vin talibanii astia si-mi spun ca ii pedepseste Dumnezeu pentru vinile parintilor? haida-deh... oi fi eu habarnist in ale teologiei, dar nici sa-mi scuipe-n fata astfel de terorisme precrestine... asta ma ingrozeste, cu tot ce inseamna asta, asa se explica atatea si atatea crime facute in numele credintei de-alungul timpului.
Problema suferinței, mai ales la cei nevinovați, e una care îi pune pe mulți pe gânduri și îi tulbură, pentru că nu e ușor să poți pricepe cum un Dumnezeu bun și atotputernic se poate împăca cu durerea și cu pedepsirea celor fără putere și chiar fără vină.

Dacă vrem să-L cunoaștem pe Dumnezeu așa cum este, e normal să ne referim mai ales la Noul Testament, acolo unde El ni Se revelează cel mai adevărat, în persoana lui Hristos, în care Îl cunoaștem bun, foarte milostiv, mângâietor și vindecător, iubitor până la jertfă de Sine. Nu ne apare, însă, în atotputernicia Sa, ci sub forma unui om vulnerabil, căruia îi este foame, frig, sete, care refuză să se apere, care primește suferința fără cârtire și chiar moartea.

Și atunci te întrebi: Cum ar putea un astfel de Dumnezeu – care cunoaște atât de bine suferința omenească și care a venit să mângâie – să pedepsească, și încă niște copii fără vină, pentru păcatele părinților?!

Eu nu cred că de la venirea lui Hristos mai este valabilă această pedagogie veche pedagogie divină. Omul era sub lege înainte pentru că era încă sub puterea păcatului, trăia în tragedia căderii, iar Dumnezeu îi dădea niște leacuri și niște îndreptări, mai alinându-l și învățându-l cum să crească spre a-l primi pe Hristos. Chiar și atunci, însă, îndurarea Lui era mult mai mare decât pedeapsa. Dar de la venirea lui trăim în har, adică liberi de moarte. Tot ce este durere și suferință sunt reminiscențe ale păcatului, ale morții duhovnicești – cu consecințe și în trup – ce a urmat neascultării lui Adam.

Pe Dumnezeu noi nu-l întâlnim ca autor al bolii, durerii și morții, ci ca pe Unul care compătimește și care alină în boală și durere, și care ne scoate din moarte. De altfel, mai ales în suferințe Îl cunosc mulți, și asta în mod deosebit după ce El însuși a pătimit ca unul dintre noi.

Dumnezeu este atotputernic, dar nu este dictator. În general tindem să considerăm că El dirijează mersul lumii și că este răspunzător pentru toate, prin urmare. Dar asta e din cauză că nu-L cunoaștem cu adevărat, că avem o imagine neconformă în ce-L privește. Deși de milenii ne învață că ne este Tată și, prin urmare, are și dragoste de tată, și pedagogie la fel; iubește fără să încorseteze, fără să limiteze, lăsându-ne toată libertatea, însă nu fără să ne învețe cum să alegem binele. Este atât de gingaș în iubirea Lui, încât Se lasă trecut cu vederea, alegând să fie văzut doar de cei care-L iubesc și ei, la rândul lor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 08.01.2017 at 21:06:16.
Reply With Quote