View Single Post
  #60  
Vechi 08.01.2017, 23:53:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Da Lancelot, cata vreme nu ai studiat si trait credinta crestina, nu ai dreptul sa ne etichetezi ca talibani.
Eu cred ca esti troll, ptr ca ti s-a explicat prea frumos aici.Copacele mi-a placut,si nu numai Copacel.
AlinB ii simtea imediat ,"simte mirosul lor in aer".Daca era aici cred ca spunea rapid "Troll,nu hraniti trolul!"
Ar trebui sa ai putina rabdare sa intelegi punctul lui de vedere si pe urma sa oferi un raspuns adecvat.

Eu zic, daca am inteles bine, ca obiectia ridicata este asupra formularii ca "Dumnezeu pedepseste copiii pentru pacatele parintilor".

Nu a obiectat in nici un caz asupra faptului ca propriile pacate au consecinte, inclusiv peste generatii.

Dar nu poate concepe - si eu la fel, ca Dumnezeu raneste in mod deliberat fiinte inocente pentru a interveni asupra parintilor.

Acest lucru, nu e greu de vazut, ca vine in contradictie atat cu bunatatea cat si cu dreptatea Lui.

De fapt, asa cum spunea un parinte, e mai coret sa intelegem nu ca ii raneste in mod deliberat pe pacatosi, ci mai degraba permite diavolului sa aiba putere asupra lor, datorita faptului ca ei insisi au ales sa se plaseze sub aceasta influenta, alegand pacatul in detrimentul virtutii.

Si chiar in aceasta permisivitate exista o intentie mantuitoare, pentru ca omul gustand din roadele amare ale neascultarii, sa se intoarca, poate, totusi, spre cele bune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.01.2017 at 23:55:34.
Reply With Quote