View Single Post
  #10  
Vechi 20.02.2023, 20:40:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Da io intrebam: Cum se cuvine sa sarbatorim marile sarbatori crestin-ortodoxe, si cele mici, sambetele si Duminicile? Asta ar trebui sa invatam. Io nu stiu si de fiecare data o patzesc. Stie cineva sa ne explice?
Depinde și ce scrie în calendar, de obicei sâmbăta și Duminica e dezlegare la ulei, deci când nu scrie dezlegare la ulei nici măcar cu ulei nu e postul, nici în salate, nici la călit ceapa, sau la fript diferite legume.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Am mancat pesti fripti de sarbatori si in dezlegari conserve pana mi s-a facut rau de ei.
Nu am fi obligați să mâncăm cu pește, când scrie dezlegare, putem și cu Pește dar nu e obligatoriu.
Miercurea și Vinerea înaintea postului Paștelui scrie că e și pește, poate fi adică într-un calendar.
În Postul Nașterii Domnului în Ceaslovul Mare grecesc vechi de prin secolul 18, doar 21 Noiembrie - Intrarea Maicii Domnului în Biserică era dezlegare la Pește, și de Sfântul Nicolae și cam atât, restul e posibil să fie băgat după 89.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Apoi am tot renuntat la lapte branza si oua dar de sarbatori si Duminica manc prea mult si beau prea mult si apoi mi se face rau si ma simt foarte nasol. E o lupta pe viata si pe moarte ca sa scap cu viata dupa o sarbatoare. De aia manc si beau ca prostul ca sa sarbatoresc traditional dar imi dau seama ca mai bine mi-ar fi sa nu manc mai nimic, doar atat cat sa nu lesin.
Păi mănânci doar felul principal și cam atât în sărbători fără dulciuri, prăjituri, și eventual dimineața se mănâncă mai consistent.
Știu oameni care și sâmbătă sunt nelipsiți de la Biserică, transformă și sâmbata ca un fel de Duminică și nu mănâncă decât după ce se termină Liturghia, stau nemâncați dimineața chiar dacă nu se împărtășesc.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De aia intreb ca m-am saturat de felul prostesc al meu de a sarbatori cu mancare si bautura din belsug dupa liturghie.

Deci ai vreun sfat serios?
Am aruncat vin de casă că se acrise de la căldură, nu prea beau ieșea puțin oricum și merge în friptură, se poate face sirop din struguri, cu zahăr și fiert înainte să dea în fermentație, sunt pe net rețete și băut cu apă minerală.

Cel mai bine e să nu ai în casă și în frigider multă mâncare, să nu ai deloc dulciuri procesate și să mănânci fructe, compoturi, salate de fructe îți poți face.

Toamna sunt locuri de unde se pot lua fructe și legume la en-gross, lădițe de 10-15 kg și atunci trebuie puse compoturi, gemuri, vânătă coaptă și pusă la congelator pt iarnă, sos de tomate, varză pusă la butoi din octombrie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.02.2023 at 20:42:20.
Reply With Quote