View Single Post
  #23  
Vechi 02.05.2012, 09:30:30
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Știm că Domnul a înviat chiar cu trupul Său și nu cu alt trup. Cu trupul lor și nu cu altul au mai înviat mai mulți. Ei s-au arătat în Ierusalim. Mormântul Domnului era gol, ca și mormintele acelora. "Priviți, Eu sunt" spune Domnul în trupul Său glorios. Cu gura Lui umană, și nu cu vreun necunoscut organ ceresc le-a spus apostolilor adunați: "Pace vouă!". Cu acel trup uman, același cu care murise pe Cruce, dar având acum proprietăți noi, Domnul călătorește și se arată altora care Îl recunosc. Acel trup uman a fost văzut înălțându-se la Cer. Cu acel trup uman, în clipa în care noi dialogăm aici, Domnul se află în Cer, la dreapta Tatălui. Are mâini și are picioare. Și are Preasfânta Sa Inimă.

Că tot suntem la patristică, iată ce spune Sf Epifanie al Salaminei: "Celor care mărturisesc învierea morților, a trupurilor noastre și a trupului Domnului (..) dar care în același timp spun că aceeași carne nu va învia, ci că o altă carne va fi dată în locul ei de Dumnezeu, spunem că această părere le excede pe toate celelalte în impietate" (Omnul bine ancorat, 87)
Domnul poate sa se arate cu ce trup doreste, cum ar fi putut sa se manifeste ca Dumnezeu inaintea unor oameni? Eu nu stiu de unde aveti atata certitudine asupra unor chestiuni despre care avem o intelegere limitata si nu sunt expuse clar in Scripturi. Chiar nu inteleg de ce faceti comparatie cu Adam si Eva, acestia au fost oameni ca si noi creati pentru a trai pe Pamant, ca sa mearga cu picioare, sa manance, sa respire oxigen etc.

Repet: dumneavoastra credeti ca in Cer vom avea maini, picioare deci trup uman asa cum avem acum pe Pamant?

Last edited by JoyDivision; 02.05.2012 at 09:32:48.
Reply With Quote