View Single Post
  #11  
Vechi 18.12.2014, 18:34:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar daca evreii, pe vremea lui Iisus, n-au facut altceva decat sa respecte prima porunca? Asta ar insemna ca ei au pastrat credinta originala, nealterata, si nu s-au inchinat altor Dumnezei inafara de El (Tatal).
Problema aceasta m-a framantat si pe mine,in sensul ca mi-am dorit sa inteleg de unde a plecat opozitia lor.Tragand linie si simplificand,in raport de ce am studiat eu,cred ca ar fi doua raspunsuri:nu au putut accepta modul cum Iisus se raporta fata de Tatal si nu au considerat ca Scripturile (aici cu sensul de Vechiul Testament) justificau afirmatiile Sale,pe care ei le-au considerat neintemeiate.Ar mai fi si alte numeroase probleme dar le-am ales pe cele care mi s-au parut principale.In ultimii ani,mai multi cercetatori evrei(precum Jacob Neusner, Geza Vermes sau Daniel Boyarin) au dorit sa inteleaga exact acest aspect si unii dintre ei au ajuns la concluzii foarte interesante.Si evreii din acele timpuri foloseau notiunea de ,,fiu al lui Dumnezeu" dar in nici un caz cu sensul dat de Iisus.Problema ramane valabila si astazi cu o exceptie putin analizata dar si acolo cu nuante interesante: evreii mesianici.

Cred ca rationamentul lor a decurs cam asa: ,,Acest om spune ca este Fiul lui Dumnezeu intr-un mod pe care noi nu-l putem accepta,el greseste iar Scripturile nu-L sustin.Insa datorita predicilor si miracolelor Sale atrage oameni care il pot considera Mesia,pot crede ca a venit clipa sa se ridice contra romanilor.Intrucat nu este Mesia romanii ne vor sterge de pe harta.Mai bine il eliminam si il asteptam pe adevaratul Mesia.So..Jesus must die"

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 18.12.2014 at 19:04:48.
Reply With Quote