View Single Post
  #241  
Vechi 16.06.2015, 15:36:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și atunci care e problema eliminării uleiului (și a lumănărilor)? Faptul că se afumă pictura?
Da, e o problema serioasa.
Eu stiu cel putin 2 biserici in care problema se pune la modul asta.

Citat:
Sau pentru e mai comod, mai practic și dă mai "bine".
E practic si nu mai suntem in secolul XIX.
E ca si cand am pretinda ca si incalzirea bisericii sa se fac pe soba cu lemne, sa nu se puna in nici un caz centrale pe gaz.

Citat:
Deocamdată vorbim de cazuri izolate, nu de o tendință generală, deși putem vorbi chiar de o tendință generală de a se înlocui lumina lumănărilor cu lumina generată de curent. La icoane încă ard candele (slavă Domnului!), indiferent de sursa de lumină existentă în biserică.
Nu e tendinta s-a intamplat deja.

Ca element de cult cu o anumita simbolistica, se mai pastreaza inca si se castiga bani frumosi din asta chiar daca:

1. se poate sluji si fara lumanari aprinse, cultul nu e conditionat de ele

2. te poti impartasi si fara lumanare, cel putin calugarii asa o fac

3. pe morti/vii nu ii ajuta cu nimic lumanarea aprinsa in locuri special amenajat in schimb multi cred ca gestul asta ii absolva de o rugaciune serioasa vis-a-vis de ei

Sa nu luam totusi numele Domnului in desert.
Cred ca sunt lucruri mai serioase care merita "slava Domnului", nu vad de ce ar fi electricitatea un asa mare blestem care are nevoie de interventia divina pentru izbavire.

Citat:
Și cum va spune preotul la Inviere "Veniți de luați curent" în loc de "Veniți luați lumină"? Just kidding, expresia topicului. :))
Pai ar putea downloada toata lumea de pe www.patriarhia.ro aplicatia Android/iTune/WindowsMobile numita LuminaDePasti 2.0 care ar putea simula pe ecranul telefonului o lumanare palpaind frumos si care s-ar aprinde prin atingere de la un telefon la altul.
Contra unu sms de 5euro+tva, s-ar putea aprinde prin comanda de la Ierusalim, in felul asta nu doar ca nu s-ar mai cheltui ban de avion pentru a fi adusa de acolo ci s-ar putea castiga bani.

Poftim, daca ai chef de glume :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.06.2015 at 15:39:17.
Reply With Quote