Subiect: filmulet 666
View Single Post
  #11  
Vechi 15.09.2008, 04:28:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Alt exemplu clar...
( faptul ca este considerat ca si-a pierdut mintile numai pentru ca nu vorbeste cu fanatism asa cum ar vrea unii este lipsa de respect si dovada de mindrie)

"Să nu se teamă. și încă ceva: dacă ar veni acum antihristul în persoană cu un aparat cu raze laser și mi-ar spune că vrea să mă însemneze cu 666, eu aș sta. O să-mi răspunzi: „Bine, Părinte, dar nu-i ăsta semnul lui?”. Ba da, și să mă însemneze cu încă o mie de 666 cu raze laser, și aș accepta[2]. De exemplu, când și se însemnează pașaportul sau mâna, în timpul unei călătorii într-o țară necreștină, cu simbolurile acelei țări, oricare ar fi ele, nu le accepți ca și credință, nu mărturisești nimic. Când ești sigur că nu mărturisești nimic contrar iubirii lui Hristos și că pe El Îl iubești profund și puternic, nu ai nici o teamă că ai putea să te lepezi de El prin acțiunile altora asupra ta. De ce? Pentru că pe primii mucenici îi dădeau fiarelor, iar ei făceau semnul crucii și fiarele deveneau mielușei; erau azvârliși în mare, iar ei făceau semnul crucii și marea se preschimba în uscat; erau azvârliși în foc, iar ei făceau cruce și focul se prefăcea în răcoare. Dar noi, astăzi, copilul meu, mai credem în Hristos, mai credem noi în crucea noastră? De ce S-a pogorât Hristos? Oare nu ca să întărească slăbiciunea noastră? Asta să-i spui și Părintelui Emilianos și oamenilor: să nu se teamă de antihrist. Suntem fiii lui Hristos, fiii Bisericii."
Reply With Quote