View Single Post
  #222  
Vechi 27.10.2015, 11:39:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este nevoie totusi si de educatie sexuala, sau ma rog cu alt nume.
Poate ca trebuie facuta o diferentiere pe varste si gasit un mod mai adecuat de predare si poate ca nu totul este necesar de discutat in scoala.
Dar sunt lucruri pe care tinerii trebuie sa le invete. Parintii nu vorbesc, la scoala nu, de unde sa afle.
Da, sunt destui parinti care se jeneaza sa discute anumite subiecte.

Chiar si pe vremurile dinainte de 1989 se discutau niste lucruri, mai ales daca se intamplau situatii.
Nu stiu astazi, dar pe atunci nu stiau fetele ce au de facut la o anumita varsta si se speriau cumplit, ajungeau in situatii jenante, baietii nu stiua nici ei si radeau.
La noi la scoala s-a intamplat asa ceva. Si a trebuit diriginta sa ne separe in doua clase si sa ni se explice. Noi fetele eram speriate de intamplare, baietii radeau si chicoteau (i se intamplase ceva neplacut unei colege).

Astazi probabil ca stiu copiii mai multe decat noi pentru ca au de unde afla si nu este de vina ora de educatie sexuala din scoli. Degeaba o elimini pe aia.
Ba e si mai rau. ca macar acolo le explica cineva si ce nu e bine totusi si ce consecinte sunt.
Copiii chiar ajung azi singuri si din pacate foarte devreme la niste lucruri grave si cu consecinte pe viata. Afla si stiu ce grozav este sexul si tot felul de lucruri interesante (pozitii si alte prostii), dar nu stiu ce consecinte sunt sa-l faca asa aiurea. Ca apar copiii si pe urma se duc sa faca avort, ca apar boli si alte cele.
Si nu ora de educatie sexuala ii invata si ii impinge sa faca sex, ci lipsa ei duce la alte lucruri mai grave. Macar sa stie sa se protejeze din toate punctele de vedere, sa stie ca nu e asa grozav sa te trezesti cu copil la 12-13 ani. Ca nu e grozav sa te duci cu unul pentru o placerea de cateva minute si apoi te abandoneaza, ca in viata sunt lucruri mai importante si mai interesante. Ca sunt oameni care sunt altfel de la natura, cu anomalii. Si cate si mai cate.

Si mai este necesara si o pregatire pentru casatorie. Trebuie stiute niste lucruri. Exista lucruri medicale care trebuie stiute si discutate chiar inainte de casatorie, ca sa eviti surprize neplacute si pacate mai mari (divorturi, suferinte etc.).
Ca nu suntem chiar ca animalele, ne adunam undeva si ne imperechiem.

Da, si eu zica totusi ca biserica ar trebui sa explice mai mult si nu doar sa interzica. Sunt intrebari pe care si le pune oricine. Si aici ii dau dreptate Corinushei.
Ca sa-i raspund totusi am sa ii spun explicatia pe care mi-o dau mie insami - ca nici relatiile sexuale nu trebuie facute fara Dumnezeu, in sensul ca mai intai se binecuvanteaza in biserica uniunea cuplului.
Ca aceste relatii trebuie sa se intample intr-o familie, pentru ca apoi copiii rezultati sa fie protejati.
Acum sigur ca mai apar intrebari:
- dar ce fac oamenii care nu fac copii
- de ce totusi sexul in sine este rau si desfranare, pentru ca si in cadrul familiei exista interdictii din partea bisericii si se considera desfranare
si etc.

Biserica ortodoxa are si ea niste atributii legate de educatie si nu numai a copiilor si a tinerilor, si de consiliere si explicare a unor lucruri, de studiere in timp si actualizat (de mers in rand cu societatea). Nu doar interdictii.
Bun: sex numai in timpul casatoriei si in anumite zile/perioade, nu anticonceptie, nu avort, nu ajutor medical pentru a avea copii, impotriva devierilor sexuale, nu aia, nu aia, nu ailalta.
Dar sa si explice de ce. Si sa ajute practic oamenii aflati in anumite situatii sa gaseasca solutii alternative.
Cate cazuri stiti voi in care un preot a ajutat un om homosexual, sau un cuplu care nu poate avea copii, sau un cuplu in care sunt probleme intime intre soti pana la divort, etc., sau o tanara aflata in fata deciziei de avort.?

Hai sa dam exemple totusi.

Macar alte biserici se mai aduna, mai un sinod, mai o decizie si se mai intereseaza de problemele oamenilor. Chiar daca nu le rezolva pana la urma, sau nu total.

In incheiere am o intrebare: ce inseamna "vide supra"?

Si ce legatura are totusi dicutia asta cu educatia sexuala, cu ecumenismul?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote