View Single Post
  #11  
Vechi 24.05.2009, 18:01:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt multe materii, dar am ajuns sa-mi dau seama ca nu sunt foarte importante pentru o buna vietuire. Legatura cu Hristos iti va oferi raspuns la toate. Noi ne-am obisnuit sa punem mare pret pe aceste informatii, pentru ca este mai importanta speculatia decat unirea cu Dumnezeu. Un lucru m-a uimit neincetat: la facultate salile erau aproape goale, prezenta mai aducea un numar ridicat de studenti, pe cand la conferinte cu duhovnici, salile erau pline, si asta nu pentru ca se intra gratuit, ci pentru ca oamenii cautau viata in cuvinte si nu teorie (cuvinte moarte).

Indiferent cata psihologie faci, ea nu se compara cu pogorarea lui Dumnezeu in om. Duhovnicul ca sa dea raspuns potrivit problemelor noastre, nu sta cu tratate de psiholigie in brate, ci sta de vorba cu Dumnezeu. Iar din aceasta intalnire, el ia cuvantul care il vindeca pe om.
Da, sigur, trairea este esentialul, insa cuvintele nu sunt ele in teologie purtatoare a revelatiei si a trairii? Nu sunt cuvinte vii?
Nu se spune ca cine se roaga este teolog si cine este teolog se roaga?
Eu cred ca este un pericol aici, in despartirea trairii de teologia 'teoretica'. Daca se prda asa, abstract, fara duh, este rau. Dar nu s epreda asa intotrdeauna! Suntem oameni diferiti si avem nevoie unii dintre noi si de cuvinte teoloigice in care sa joace si ratiunea un loc, in care sa ni se puna si mintea, luminata de duh, la contributie.
Nu este periculos sa lasam la o parte 'logosul' teologiei? poate bancile erau goale si pentru ca nu se pune destul accent in cateheza pe aceasta cunoastere, se lasa sa se inteleaga ca omului de rand ii ajung vietile sfinbtilor ca studiu...
La intrebarile sophiei nu stiu insa sa raspund, iertati-ma ca am deviat discutia darc mi se parea important de facut aceasta precizare.
Reply With Quote