Subiect: Postul
View Single Post
  #4  
Vechi 11.11.2011, 15:54:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
Ca tot se apropie Postul Craciunului, am si eu o nelamurire in legatura cu produsele de post care contin de exemplu urme de proteine din lapte, carmin (ceva substanta care provine de la insecte), sau am mai observat la anumite ciocolate ca au fost fabricate in echipamente care proceseaza lapte. Intrebarea mea este.. e bai daca consumam astfel de produse atunci cand vrem sa postim, avand in vedere faptul ca postul reprezinta infranarea trupeasca.. deci nu cred ca o urma de lapte, care nici macar nu se simte ar putea sa ne ofere satisfactie. Ce parere aveti?:d
crezi ca Dumnezeu sta sa analizeze cate celule de origine animala ne intra in organism?
am citit un studiu ce estima ca fiecare persoana "consuma" cateva zeci sau sute de grame pe an, nu mai stiu exact, de insecte, fara sa stie.
crezi ca la fabricile de paine se cern faina cum facea bunica atunci cand facea paine in casa?
cred ca sunt mai departe de ideea de post ciocolata si prajiturile de post, decat o paine ce contine cateva insecte macinate.
Reply With Quote