View Single Post
  #2  
Vechi 13.07.2007, 23:22:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu m-am intrebat de multe ori si am simtit ca Dumnezeu nu poate locui doar intr-un colt al inimii mele. Am simtit ca eu trebuie sa ii daruiesc totul, sa ii daruiesc inima intreaga asa cum si El imi daruieste intotdeauna deplin iubirea Lui. Am invatat ca atunci cand aud glasul lui Dumnezeu si vreau sa ii deschid usa, trebuie sa o deschid larg si sa-L poftesc pe locul in care odinioara nu stateam decat eu insumi. Am inteles ca egoismul meu ma impiedica sa-L las pe Dumnezeu sa fie Domnul inimii mele. Am inteles ca nu vreau sa ma autodepasesc si sa traiesc cea mai frumoasa poveste de iubire. Am inteles ca refuz sa traiesc suprema iubire pentru ca sunt un las, un ignorant, un tradator.

Am inteles ca relativizez prea mult adevarul divin si nu sunt in stare sa risc totul pentru a castiga totul. Am inteles ca pe Dumnezeu nu-L pot castiga decat printr-o vointa puternica si o cautare neobosita, prin increderea pe care trebuie sa I-o acord neconditionat asa cum si El imi daruieste Iubirea Sa.

Am inteles ca n-am reusit niciodata pana acum sa inteleg deplin cat de bine este sa traim pe calea ce duce la mantuire. Am inteles insa ca vreau sa raman pe cale si sa ma straduiesc si mai mult sa spulber orice rezerva, orice neputinta si sa dau rod cat de putin, dar sa fie rod.

Am inteles ca Dumnezeu imi este alaturi si ca prin El si laolalta cu El voi gusta din bucuria biruintei.

Am inteles ca trebuie sa renunt la mine ca sa ma regasesc in Mana lui Dumnezeu asa cum ma vrea El, asa cum m-a chemat El sa fiu dintru inceput. Am inteles ca vreau sa fiu eu cu adevarat si ca sa fiu cu adevarat EU insumi, trebuie sa fiu in ADEVAR. Iar adevarul este Iubirea si Iubirea este Dumnezeu.

Si am inteles ca lupta mea e o lupta pentru adevar si pentru iubire!
Reply With Quote