View Single Post
  #143  
Vechi 05.01.2012, 21:18:14
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'Caci noaptea pacatului este in afara luminii vazute si viitoare, iar pe cei ce cad in ea fara minte ii tine acum in puterea ei, iar dupa ce vor muri, ii va avea legati in vecii vecilor.
Dintre acestia cel dintai sunt eu, Hristoase ale meu, eu, care am fost tras si tinut strans in ea, si aflandu-ma in fundul ei cel mai de jos am strigat: 'Miluieste-ma!' ajungand la cunoasterea relelor mele, caci am cunoscut unde am fost tras de ele, drept pentru care si am plans si rauri de lacrimi s-au varsat de durere din ochii mei. M-am cait din toata inima si am strigat cu glasuri de nespus.
Si din inaltimea Ta negraita l-ai auzit pe cel ce zacea in fundul cel mai de jos al intunericului nemarginit, nesfarsit in sfarsitul lui si, lasand Puterile aflate in jurul Tau, ai strabatut toate cele vazute, si ai coborat acolo unde zaceam eu.
Stralucind de indata, ai alungat intunericul, m-ai trezit cu insuflarea Ta dumnezeiasca, m-ai pus pe picioare prin poruncile Tale, m-ai atras cu frumusetea Ta, m-ai ranit cu iubirea Ta si m-ai schimbat intreg.'(Sf Simeon Noul Teolog)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote