View Single Post
  #6  
Vechi 21.01.2012, 14:11:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cred ca asta ar fi ultimul lucru pentru care m-as stresa: sesiunea. Sunt niste examene,e totul ok,simplu... Ori iei ori pici,ce se poate intampla mai rau de atat? Multi elevi/studenti se consuma prea mult din cauza examenelor si nu prea cred ca face bine nici la sanatate. Daca te duce putin capu iei nota de trecere si fara sa fi dat pe la cursuri sau sa inveti ceva.

PS frumos din partea ta Laura,multi au nevoie de incurajari Bafta si tie si Dumnezeu sa te ajute sa iei note cat mai mari.

Nu-i asa, Raoul! Nu-i asa!

Datoria e datorie, si au si studentii datoria sa invete, sa se straduiasca. Pentru Dumnezeu inveti, nu pentru note, profesori, diplome sau mai stiu eu ce.
Ca nu faci facultatea doar pentru o diploma si ca sa iei serviciu, ci ca sa iti lucrezi talantii, ca lenea si prostia sunt pacate, sa poti sa bucuri pecineva cu cele pe care le stii tu.

Eu nu stiu cum se face, dar mi se pare ca la noi in tara putinii profesionisti pe care ii avem nu sunt din randul crestinilor. Crestinii nostri zic lasa ca merge si asa, Doamne ajuta sa iau cat oi lua acolo, ca nu conteaza. Falsa smerenie, lene si prostie! Si asa ne merge numele. Crestinul trebuie sa isi faca datoria acolo unde este, la scoala, la facultate, la serviciu, in biserica, in lume sau oriunde, nu numai intr-un anumit loc si intr-o anumita masura.

Eu ma duc luni la dentist, printre altele. Crezi ca ma intereseaza pe mine, ca pacient suferind, daca dentistul e crestin, daca merge la biserica sau daca se spovedeste, daca habar nu are ce sa imi faca? Nu, ma intereseaza sa stie sa isi faca treaba! Ca om e altceva.

Daca vreodata voi avea nevoie de un avocat, as prefera unul profesionist, care sa cunoasca legile foarte bine, sa fie bine documentat, sa stie sa imi rezolve cazul fara probleme, nu unul prost, care sa imi ia banii de pomana.


PUNETI MANA SI INVATATI! MULT SUCCES LA EXAMENE SI CU DUMNEZEU INAINTE!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote