View Single Post
  #586  
Vechi 06.02.2014, 15:50:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dsepre parintele Pruteanu am si spus ca ajungea ca considere si pe cei necasatoriti la Biserica vrednici de impartasanie, practic nu mai ramanea niciun pacat pentru care ar trebui sa se spovedeasca cineva, doar un omor.
S-a ajuns de la impartasania deasa, la impartasania fara spovedanie si apoi la impartasania fara sa conteze nici pacatele.
Diac. Ica a spus si el asa ceva? Da, are unele influente moderniste, dar nu stiu sa fi spus ca ne putem impartasi fara spovedanie. Grecii de la Munthele Athos sunt calugarii. Spui ca duhovnicul a fost la Muntele Athos, merg si catolici, si protestanti la Muntele Athos. Daca Biserica spune ca nu mai e nevoie de spovedania decat cand ne trezim noi atunci, da, putem discuta. Daca 1-2 preoti spun altceva decat ce spun ceilalti si Biserica, atunci nu, nu prea avem nici macar ce discuta.
Mitropolitul Serafim Joanta recomanda deasa impartasanie, pentru mine acest mitroplit este un mare traitor. Iata si argumentarea parintelui Petru Pruteanu"Din ea fac parte cei care promovează ideea unei împărtășiri dese sau chiar sistematice, cu posibilitatea(!), pentru cei mai râvnitori și conștienți, de a se împărtăși pe perioada a 2-4 săptămâni cu o singură spovedanie. Nu toți credincioșii activi sunt pregătiți pentru o așa abordare, dar de aceștia sunt destul de mulți, iar libertatea duhovnicească care li se oferă întărește mai mult conștiința și evlavia lor. Eu sunt adeptul acestei „tabere”, iar singurul risc pe care-l văd este acela de a nu ști când omul este pregătit să treacă de la spovedania înainte de fiecare împărtășire, recomandabilă într-o primă etapă, la împărtășirea de câteva ori cu aceeași spovedanie. Riscul este însă mult mai mic decât dacă s-ar merge pe ideile promovate de prima și a doua „tabără”, iar rezultatele pozitive pot fi observate în mai multe comunități unde se lucrează intens și conștient în această direcție."
Reply With Quote