View Single Post
  #124  
Vechi 23.04.2015, 10:07:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie.
Au adus rudele adeverinte de someri,de pensionati pe baza de handicap ?
De ce nu voiau sa plateasca? Imi este greu sa cred ca daca esti amarastean si oferi o suma ,cat ai,preotul este de neinduplecat ca in magazin unde pretul este fix,nu te tocmesti.
Noi cum ne-am ingropat toate rudele? Multi se mai ingrijesc de treaba asta,mai au ceva pus deoparte,au o asigurare,vb aia din traditie toata lumea se pregateste pt inmormantare cand atinge o varsta.
Dar astia de la stiri,banuiesc ca erau rebeli din astia care vor sa se rascoale contra "sistemului",ca ei nu platesc caci "popa"poate sa-l ingroape si pe gratis altfel vor aduce televiziunea peste el.
Preotii mai fac si milostenie dar cu saracii autentici nu cu obraznicii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote