View Single Post
  #1176  
Vechi 07.10.2012, 13:10:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În cazul acesta ce mi-ați sugera concret legat de dialogul interconfesional pe temele date? Subliniez faptul că temele nu au fost inițiate de mine, am deschis și eu câteva, unele chiar cu tentă pozitivă (exemplu: Ce ne unește), însă au fost închise.
  • Ar trebui să aprob fără discernământ toate minciunile privitoare la confesiunea mea scrise pe aceste topice?
  • Ar trebui să fac compromisuri, acceptând și puncte de vedere contrare Scripturii?
  • Ar trebui să părăsesc acest forum scuturându-mi praful virtual de pe picioare?
Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturi, știți că v-am apreciat totdeauna contribuția (aici și pe alte forumuri).
Ah, dar nu sunt eu in masura sa dau o directie cuiva in viata sau in discutii. Insa, daca tot m-am bagat sa fac observatii, trebuie sa o descurc intr-un fel. :)

Chiar m-am gandit cu ceva minute in urma la topicul cu "ce avem in comun". Un topic bine intentionat, dar ortodocsii nu vor sa aiba nimic in comun cu altii.

Sunt doua solutii:
1. Nu e cazul sa va scuturati praful. Puteti face ceea ce faceati si pana acum; intr-adevar, orice minciuna trebuie combatuta. Nu e nevoie sa acceptati compromisuri; e doar o pagina virtuala pe care daca nu va place o puteti inchide. Poate doar sa incercati sa empatizati mai mult, sa va puneti si in pielea oponentilor. Unii chiar sunt sinceri in cautarile lor, dar folosesc un cu totul altul limbaj caci au o cu totul alta cultura, desi ar vrea sa spuna cam acelasi lucru. Sa incercati sa le intelegeti sufletul dincolo de cuvintele care le spun, caci toti avem probleme cu exprimarea. :)

2. Sa tintiti undeva mai sus decat pana acum, anume mantuirea dvs si a altora. Si nu o mantuire ca aceea care dupa ce intri in rai se inchide usa in spatele tau, ci una care te aseaza pe tron cu Hristos. Asta va va face sa aprofundati relatia dvs cu Hristos, sa cunoasteti mai bine intelepciunea Lui si astfel sa duceti discutiile la un alt nivel, care sa puna oamenii pe ganduri si sa-i faca sa Il caute mai mult. Iar pentru dispute interconfesionale se vor gasi intotdeauna alti useri, caci existenta unei nevoi in lume atrage automat si solutia la acea nevoie. Cu alte cuvinte, cineva va rezolva si problema confruntarilor, dar nu e musai sa fiu eu acela, caci eu tintesc undeva mai sus. Iar in aceasta situatie mi se va parea minor ce minciuni spun ortodocsii despre azs; important este sa ii vad mantuiti.

Iar in ceea ce priveste temele date, ei bine, nu e rau sa fie discutate, insa ele arata clar ce ne desparte si nu ce ne uneste. Niciodata un azs nu se va inchina la icoane sau un ortodox nu va tine sabatul. Dar discutand despre acestea ne vom aminti mereu cat de diferiti suntem, si nu asta este tinta noastra.

Imi cer scuze daca mi-am depasit cumva atributiile; e doar felul cum vad eu lucrurile si care poate fi foarte bine ignorat.. Acum voi pleca. Numai bine!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 07.10.2012 at 13:23:28.
Reply With Quote