View Single Post
  #15  
Vechi 15.05.2022, 20:25:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Poate ca ai dreptate. Cu siguranta exista multi preoti ( cred ca la asta te referi prin duhovnici de mir/ scuze eu vorbesc in termeni simplu, nu am studiat teologia) care pot fi duhovnici foarte buni.
Da la preoți de parohie, nu preoți călugări ( ieromonahi) mă refeream, stai liniștită că aici nu te judecă nimeni, nici eu nu am făcut teologia.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Dar eu o vad mai mult ca pe ceva de suflet decat ceva pedagogic.
Eu nu mi-am setat/ nu m-am gandit sa fie neaprat calugar sau neaparat preot dintr-o parohie din oras ci pur si simplu sa imi fie un duhovnic potrivit.
E bine așa, eu am făcut și un thread cu periplul pe la mai multe parohii, eu o să merg la cât mai multe posibil, văd stiluri diferite de a predica, din păcate în unele locuri se cântă Tatăl Nostru de către cor în altele nu, asta îmi dă o oarecare senzație stranie, mi se pare că slujbele ar trebui să fie peste tot la fel .

Acum că e cald afară e o ocazie de spovedit prin mai multe locuri, singura chestie e cu programul că nu ai de unde să știi când spovedește un anumit preot, fiecare parohie cu zilele ei pt spovedanie, asta mă cam enervează sincer.

Mă uit care preot are predici și lecturi, dacă are răbdare, să nu fie distant, mai caut referințe de la alții, problema e că unii preoți sunt mutați mai ales la mănăstiri pe unii îi mută, alții mor, iar din spate dintre cei tineri nu văd să vină mulți preoți cu dedicație față de această vocație/slujire.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.05.2022 at 20:27:56.
Reply With Quote