Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #10  
Vechi 03.04.2009, 20:58:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Cum or avea preotii curaj sa treaca peste Cuvantul lui Dumnezeu ? si sa faca nunti cu dezlegari de la sine putere. Ca Dumnezeu a lasat Apostolii ca sa pazeasca pe Pamant ceea ce a spus El prin Fiul sau.
Asa ca, mi se pare o blasfemie sa dai dezlegare pentru o nunta in Postul Pastelui si in Postul Craciunului si in oricare alt Post, pentru ca la sfarsitul Cununiei este "Isaia Dantuieste" si nunta presupune bucurie, dans si bucate alese (mancare, sarmale, fripturi, bautura etc.). Ori in periodele de Post Sfanta Scriptura ne indeamna catre infranare si cumpatare.
Ati vazut voi vreo nunta tinuta in tacere si cu mancare de post ???
Eu le-am spus ca nu e bine si ca mai pot astepta sa treaca Postul. Nu am inteles niciodata de ce a fost asa de mare graba, ca doar nu era nimeni bolnav sau pe moarte ca sa fie o unire in extrem.
Dar de ce esti asa de contrariata? S-a facut, s-a facut, asta este. Mai bine te-ai bucura pentru prietenele tale ca si-au gasit sot si s-au casatorit. In rest nu ar trebui sa te intereseze nimic. Nu este crestineste nici sa judeci pe altul, nici sa cauti nod in papura.
Reply With Quote