View Single Post
  #235  
Vechi 05.12.2013, 11:08:50
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Buna seara!

Din punctul meu de vedere, nu vad ce este rau in a-mi dori sa devin medic (veterinar, in cazul meu). De foarte multi ani mi-am dorit sa fac scoala asta si mereu s-a ivit cate ceva. Cu tot respectul, imi doresc un viitor mai bun si consider ca nu este nimic gresit in a alege aceasta profesie pentru viitor. Cred ca este normal ca in viata sa pot alege o viata normala si un trai decent. Da, este foarte greu cu facultatea asta! Sistemul este foarte greoi, sunt multe lipsuri, dar si trebuinte, si asta este Romania! M-am tarat pe branci pana aici si nu-mi pare rau. Este visul meu de cand ma stiu. Sunt foarte dezamagita de ceea ce imi ofera aceasta tara, dar si facultate, din punctul meu de vedere, al parintelui student singur. Este da, complicat si intortocheat si cel mai usor este sa renunt, sau sa mi se spuna sa renunt... Pur si simplu sa refuz sa cred ca un parinte singur nu are dreptul sau posibilitatea (din pacate, asta cam asa, din lipsa banilor se renunta la studiile superioare) la studii superioare si la un nivel de viata mai bun. Sunt anul 2, iar taxa costa 3800 de lei. Cartile pe un semestru costa cam 350 de lei, si sunt si alte mici cheltuieli pe langa. Eu asta imi doresc, sa reusesc. Nu stiu in acest moment cat de simplu sau greu va fi, daca voi putea sa continui sau nu, sau sau ce va fi. Pana la urma eu sunt de vina, pentru ca nu am reusit sa fac lucrurile sa fie perfecte. Scoala, gradinita, munca, copil, asta a fost ritmul pana nu foarte demult. A fost foarte greu, dar am simtit ca traiesc, ca fac ceva. De multe ori am vrut sa renunt, sa ma opresc, sa nu mai fac nimic... Este foarte greu, dar asta cred si nu doar in cazul meu. Parintii singuri cu copii si care vor sa faca o scoala superioara si nu au sprijin... pentru ei ar fi fost ideal sa existe macar un sistem care sa le permita sa aiba acces la o educatie si o viata normala. Este doar umila mea parere. Sper sa nu ofensez pe nimeni.
E frumos ce-ți dorești, să vindeci animale, să ai grijă de animale, căci poate știi și tu că ei sunt frații noștrii, au suflete de copii...

Atunci ar trebui să începi în a nu-i mai mânca!

Apoi după ce te lepezi de dorința de a te face mormântul lor văruit, căci cine mâncă trupurile fraților săi se face mormânt de frați, trebuie să renunță să mânci pATEU, și toate curiozitățile culinare ce ies din carne: cârnaț, parizel, șuncă, crenvurști, chiftele, supă de pui... și dacă ai reuzit să scapi de obiceiul ăsta murdar atunci vei fi cu adevărat pe calea de a ajunge un medic pentru toate animalele chiar și pentru oameni.

Da, e frumos să termini o facultate, dar să știi că vei rămâne cu absolut nimic de acolo ci doar cu păcate și impresia că ești cineva dacă ai o diplomă, nicio învățătură de acolo nu-ți va fi de folos ci doar ceea ce vei învăța singură împreună cu Dumnezeu... strict pentru ceea ce vei ajunge să faci.
Reply With Quote