View Single Post
  #14  
Vechi 24.03.2009, 08:25:28
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Doamne ajuta !

O sa postez si eu din ceea ce cred ca inseamna unele din aceste pacate ori patimi. Unele sunt efectiv amintite ca denumire gasite in Scriptura, nu fiindca ar trebui si definite caci se subanteleg. Exemplu: pacatul, patima...sunt efectiv doar gasite si enumerate in Filocalie. Ceea ce postez nu trebuie sa fie intocmai astfel, doar vreau sa aduc un ajutor posibil pentru cel ce doreste sa ia ceva bun si de aici.

chipul infricosat= ma gandesc ca ar fi aceea stare de frica pe chip care survine din diverse frici, ori daca "cu noi este Dumnezeu" - de ce sa ne fie frica, de ce sa apara pe chipul nostru frica, atunci cand Hristos a Inviat ! Noi trebuie sa avem o stare de bucurie, dar uneori si de tristete, (nu aceea tristete din diverse...) contempland la patimile Domnului Nostru. Un chip disperat ar veni in traducerea noastra de azi, dar nu un chip infricosat de o sperietura oarecare de moment.



nebunia= aceea stare a omului rational care uneori devine irational, lasandu-se purtat de valurile acestei lumi trecatoare


nepriceperea = a ma face ca nu pricep cele duhovnicesti atunci cand constiinta mea imi spune ce e bine si ce e rau, iar eu ma duc pe alta Cale in loc sa merg pe Calea Domnului. Cine va putea spune ca nu s-a priceput cand ochi ai sa vezi Biserici si icoane si morminte si azi ai carti ca sa pricepi, iar tu vei spune ca nu am priceput ?


nestiinta= cine va putea spune ca nu am stiut Doamne, ca altfel as fi venit pe Calea care Tu mi-ai aratat-o ? Toti pot avea stiinta, macar a constiintei, iar pe cel nebun dpdv medical, Domnul il va judeca la un alt nivel, e taina.

raceala = pot fi eu rece fata de alt suflet de OM ? daca DA, atunci sa caut sa-mi dezpietrific inima, iar daca am oarice caldura pt cel de langa mine, sa caut sa o am si mai fierbinte


prostia = cine poate fi atat de prost incat sa spuna nu exista DUMNEZEU. - iata la judecata imi voi vedea prostia.


nerozia = cu siguranta din prostie ajung si la nerozie si atunci mai multe imi pot trece prin cap, crezandu-ma chiar un om bun sau ca ce putere am eu de am reusit sa fac asta sau cealalta etc


aiureala = mergand pe drumul prostiei si al neroziei, uneori imi ies chiar si din minti, aiurez si chiar pot spune aiureli, caci aiureala se poate spune ca a fost si ce a zis cel rau, caci poate lua locul lui Dumnezeu, iar omul chiar se si crede uneori - dumnezeu prin faptul ca el crede ca a facut ceva anume prin forte proprii, nepunand mai intai in fata, existenta Domnului si ca numai prin EL s-a facut ceea ce s-a facut.

salbaticia = aici cred ca poate fi de doua feluri...cea manifestata fizic prin miscari si gesturi necontrolate, dar si prin vorbe amestecate cu o furie iesita din minti


greseala = orice greseala de care suntem constienti, dar si de care nu suntem constienti si tocmai de aceea spun GRESEALA - care nu am constientizat-o, dar am facut-o si chiar pot crede ca nu am savarsit-o fiindca nici nu am definit-o personal ca o greseala. Poate pt cel de langa tine a fost greseala, doar pt tine nu a fost...e fina treaba aici.


necunostinta = a nu avea cunostinta de cele sfinte, cele bune si placute Domnului, a fi in necunostinta de cauza...dar mai exista cunostinta caci de aceea este constiinta, eu insa stau deoparte...in necunostinta, datorita egoismului meu.


neobisnuinta = cred ca este in legatura cu a refuza a fi in obisnuinta celor bune si de folos sufletului pt mantuire.
Reply With Quote