View Single Post
  #15  
Vechi 03.06.2009, 13:12:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Continuare



Condac 7


“Celui care huleste impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta nici in veacul acesta, nici in cel viitor”, a spus Domnul. Ascultand acest cuvant strain ne cutremuram, ca nu cumva sa fim judecati cu cei neascultatori si cu luptatorii impotriva lui Dumnezeu. Nu lasa, Duhule Sfinte, inima noastra sa se plece spre cuvinte de viclesug. Intoarce din schisme, eresuri si necredinta pe toti cei rataciti, iar pe intai-nascutii Bisericii Tale invredniceste-i sa cante in vecii vecilor: Aliluia!


Icos 7


Cand S-a indepartat Duhul Sfant de Saul, atunci spaima si nelinistea l-au cuprins, iar intunericul deznadajduireii l-a coborat in cele mai dedesubt; asa mi s-a intamplat si mie in ziua intristarii si impietririi cugetului meu, caci m-am departat de lumuna Ta; ci da-mi a te chema necontenit, Ocrotirea sufletului meu, pana ce lumina Ta ma va lumina pe mine, cel imputinat la suflet:
Vino dar, si nu ma lepada pentru cartirea si nerabdarea mea.
Vino si potoleste cumnplita vijelie a tulburarii si a aprinderii.
Vino si odihneste pe cei necajiti de stramtorarile vietii.
Vino si imblanzeste inima in ziua impietririi si a maniei.
Vino si surpa urzelile, tulburarile si spaimele duhurilor intunericului.
Vino si da-ne, cu suflarea Ta, inima zdrobita, ca prin rabdare sa mantuim sufletele noastre.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!\


Condac 8


Mantuieste-ma, Cerescule Parinte! Saraci suntem, neputiinciosi si orbi, si goi duhovniceste! Daruieste-ne aurul Tau, cel curatit in foc, cu vesmant alb acopera rusinea noastra, vindeca ochii nostri cu alifia Ta. Pogoara si in vasele necurate ale sufletelor noastre harul Prea Sfantului Tau Duh, Cel de viata Facator, invrednicindu-ne bucuriei celei de-a doua nasteri pe toti cei ce cantam: Aliluia!


Icos 8


Ca Turnul Babel se prabuseste fericirea pamanteasca. Jalnice sunt toate stradaniile omenesti. Bine imi este mie ca m-ai smerit, ca in pacate si in caderi mi-am acoperit toata slabiciunea si nemicnicia. Fara de Tine nimic nu putem face, dar nadajdiuim ca ne vom mantui prin harul Tau, graind:
Vino dar, Unule Prea Inteleptule Ziditor al vietii.
Vino si lamureste-ne caile Tale cele neintelese.
Vino precum un fulger si lumineaza sfarsitul vietii noastre pamantesti.
Vino si binecuvinteaza tot inceputul bun pe care il punem.
Vino si fii noua ajutator in fapte bune
Vino si lumineaza mintea noastra in ceasul descumpanirii.
Vino si daruieste duh de pocainta, casa se risipeasca prin aceasta scarbele ce stau sa vina asupra lumii spre pedepsire.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!


Condac 9


Atat a iubit Dumnezeu lumea, ca si pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat, Care S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, si Si-a intins pe Cruce mainile Sale de Ziditor al lumii, iar prin sangele Sau rascumparat-a din pacat si moarte intreaga lume! Pentru aceea, toata zidirea, asteptand libertatea maririi fiilor lui Dumnezeu, canta Tatalui Care a iubit, Fiului Care a rascumparat si Duhului Care sfinteste: Aliluia!


Icos 9


Duhul Cel Facator de viata, Care S-a pogorat asupra lui Hristos la Iordan, in chip de porumbel a odihnit si asupra mea, cand ma aflam in scaldatoarea Sfantului Botez; s-a intunecat insa lucrarea bunatatii Sale din pricina negurei gresalelor mele. Pentru aceea, precum asteapta zorii drumetul ratacit noapte in padure, asa si eu insetez de rezele Tale, Bunule, ca sa nu pier cu totul:
Vino dar, la cel pecetluit cu numele Tau Cel Infricosat.
Vino dar, si usureaza cugetul chinuit si parjolit fara crutare.
Vino si innoieste intru mine chipul Tau ce s-a intunecat.
Vino si risipeste nalucirile cele nascute din pacat.
Vino si ma invata sa impartasesc durerile straine.
Vino si pleaca-ma sa iubesc intreaga ta zidire.
Vino si da-mi iarasi bucuria mantuirii tale.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!


Condac 10


Duhul Sfant naste a doua oara pe om spre viata vesnica, Duhul Sfant insufleteste pe mucenici, sfinteste preotii, incununeaza pe cei drepti, face din paine si vin Insusi Dumnezeiescul Trup si Sange. O, adancul bogatiei si intelepciunii lui Dumnezeu! Da-ne cununa darurilor Tale-dreagostea vesnica si atotiertatoare, care se intristeaza pentru vrejmasi si vrea ca toti sa fie mantuiti: ca, lamuriti fiind prin ea, ca niste fii ai luminii sa strigam: Aliluia!


Icos 10


Cine ne va desparti de dragostea lui Dumnezeu? Scarba, sau stramtoarea, sau prigoana, sau foamea, sau golatatea, sau nevoia, sau sabia? Daca ne vom lipsi chiar de toate de cele de pe pamant, avem mostenire nepieritoare in ceruri: ci da-ne Doamne, sa te iubim nu cu cuvantul sau cu limba, ci cu fapta namincinoasa si cu nevoia intelegerii vietii:
Vino dar, Atotputernicule Duh, si ne sporeste credinta cea atotbiruitoare.
Vino si ne da indrazneala in rugaciune.
Vino si incalzeste-ne inimile, ca sa nu se raceasca dragostea noastra din pricina prea multor faradelegi.
Vino si da-ne sa nu cadem in vreme de prigoana si de batjocorire a credintei.
Vino si ne pazeste de ispite peste puteri si sminteli.
Vino si inviaza inimile noastre prin inrourarea Ta.
Vino, tamaduieste-ne, sfinteste-ne si ne ridica, bunule, cu harul Tau.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!


Condac 11


Acestea zice Domnul: “Varsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, si fii si fiicele voastre vor prooroci, batranii vostri visuri vor visa, iar tinerii vostri vor vedea vedenii”. Duhule Prea Dorit, da-ne doar o faramitura de la masa fiilor celor alesi ai mangaierii Tale, celor care cu umilinta Iti strigam: Aliluia!


Icos 11


Acolo unde ai rasarit, fie si doar pentru o clipa, in locul cel de taina al sufletului, stralucind ca un fulger, neuitata e frumusetea descoperirii Tale, prin care se preschimba, cu preschimbare dumnezeiasca si infricosata cuviinta, faptura cea de tina. Invredniceste-ne, Bunule Mangaietor, inca din viata pamanteasca sa Te vedem cu inima curata, noi, cei care strigam:
Vino, Fulger Datator de lumina vesniciei.
Vino si lumineaza-ne cu stralucirea cea neinserata.
Vino, Vistierul smereniei si Veselia celor blanzi.
Vino, Apa Vie, si racoreste-ne arsita patimilor.
Vino, ca departe de Tine nu aflam liniste si tihna.
Vino, ca impreuna cu Tine pretutindenea este Imparatia Cerurilor.
Vino si intipareste-ne in suflet chipul Tau ca de soare.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!


Condac 12


Rau nesecat al harului, Cele Ce ierti pacatele, Duhule Sfinte! Primeste rugaciunea noastra pentru intreaga lume, pentru cei credinciosi si pentru cei necredinciosi si pentru fiii neascultarii: si pe toti aduna-i in Imparatia Sfintei Treimi, ca sa se rusineze de Tine si cel din urma vrajmas - moartea - iar lumea, renascuta prin focul curatitor, sa cante cantarea cea noua a nemuririi: Aliluia!


Icos 12


Vad cu duhul cetatea lui Dumnezeu - Ierusalimul ceresc - ca pe o mireasa impodobita, cu chip de soare, in sarbatoare. Aud saltarea dreptilor la Cina Domnului, aud glasurile ingerilor si pe Prea Luminatul nostru Domn intre alesii Sai, iar durerea, intristarea si suspinarea fug. Imparate Ceresc, Duhule Sfinte, Invredniceste-ne prin inseptita cununa a darurilor Tale sa ne impartesim in Domnul de bucuria vesnica, noi, toti cei care strigam:
Vino, Bunule, si trezeste in noi setea de viata de dincolo de mormant.
Vino si aprinde in inimile noastre dorirea vietii veacului celui adevarat.
Vino si ne descopera bucuria Imparatiei ce va sa vina.
Vino si da-ne haina stralucitoare ca zapada a curatiei.
Vino si umple-ne cu stralucirea Dumnezeirii.
Vino si ia-ne la nunta Mielului.
Vino si ne invredniceste sa imparatim in slava Ta cea vesnica.
Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte si Te salasluieste intru noi!


Condac 13


O, noian purtator de lumina al iubirii celei mantuitoare, Duhule Facator de viata! Incalzeste cu suflarea venirii Tale neamul omenesc cel inghetat intru faradelegi, grabeste pieirea raului cu nepatrunsele Tale judecati si ne descopera cum sa praznuim in vesnicie adevarul cel Dumnezeiesc, astfel ca sa fie Dumnezeu totul intru toate, si cele ceresti si cele pamantesti si cei izbaviti din iad, dimpreuna sa cante: Aliluia!


(Acest condac se zice de trei ori)
Apoi se zice iarasi Icosul intai: Ingeriii cu fete luminoase… si Condacul intai: Veniti toti credinciosii sa preaslavim…; apoi se face otpustul.


RUGACIUNE CATRE PREASFANTUL DUH-DUMNEZEU


O, Duhule Sfinte! Cela Ce umpli intreaga lume si daruiesti viata tuturor, indepartandu-te de oamenii cei intinati. Cu umilinta ma rog Tie: nu te mania de necuratia sufletului meu, ci vino si te salasluieste intru mine si ma curateste de toata intinaciunea pacatului ca, prin ajutorul Tau, sa petrec cealalta vreme a vietii mele intru pocainta si in lucrarea faptelor bune, si asa sa te preamaresc impreune cu Tatal si cu Fiul, in vecii vecilor. Amin!
Reply With Quote