Subiect: Metanii
View Single Post
  #17  
Vechi 27.10.2011, 18:57:36
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Doamne ajuta!

Eu nu cred ca este bine sa ignoram cele sfinte, in special cele ale lui Dumnezeu. Si de asemenea, nu este bine sa se faca specula sau bisnita cu lucrurile sfinte. Fiecare raspunde pentru el / ea inaintea Lui Dumnezeu, in legatura cu ceea ce face si zice, dar este bine a clarifica acest fapt, si anume acela ca nu este bine sa fim ignoranti fata de ceea ce este folositor sufletului nostru insetat de cunoastere.
Metanii de 33, 50, respectiv de 100 noduri toti pot avea, fie ca este el sau ea mirean(ca) sau monah(ie).
Cele de 150, 200, 250, 300 noduri de metanii sunt in special pentru calugari (calugarite). Si in afara de aceasta, eu nu cred ca monahii, respectiv monahiile, au timp sa arate si altora cum se impletesc aceste noduri de metanii, nu au timpul necesar si suficient nici macar pentru ei ca sa impleteasca in aceeasi zi un singur metanier de monah / monahie avand canon deosebit de riguros si aspru, munca multa si rugaciune si mai multa, in special rugaciunea mintii sau a inimii, cum mai este ea numita, aceasta rugaciune fiind rostita cu respiratie astfeltinerea respiratiei, inspiratia si expiratia aerului) :
" Doamne Iisuse Hristoase, / Fiul lui Dumnezeu, / miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatosul pacatoasa!" /
In plus de aceasta sunt si printre acestia unii dintre ei / ele care nu stiu sa impleteasca metanii, plus ca duc o viata deosebit de retrasa ca pustnic / ascet, fie ca altii nu au timp ori bunavointa sa le arate cum se impletesc aceste noduri de metanii ori matanii - cum le mai numesc unii si altii - metanii impletite pe doua, trei, patru respectiv cinci degete.
Sa-mi fie cu iertare daca nu am fost bine inteleasa inca de la inceput. Eu am vrut decat sa ajut intr-un fel sau altul, cum pot si eu mai bine, pe cei care doresc sa invete sa impleteasca aceste noduri de matanii pe calea virtuala, avand mult mai multe exemple pe youtube sau pe site-uri religioase / crestin ortodoxe.
Un sincer Doamne ajuta!
__________________
Noul Testament, Matei 22-29: "Raspunzand, Iisus le-a zis: Va rataciti, nestiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Motto: Crede si cerceteaza!
"Adevarul Te Va Elibera!"

Doamne ajuta, cui saruta Sfanta Crucea Ta,
Si se roaga, si se inchina, insemnandu-se cu Ea.
Reply With Quote