View Single Post
  #67  
Vechi 01.08.2012, 00:09:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum e mai bine , numai duhovnicul tau decide , nu un forumist sau altul !
Cred totusi , asta ca o parere personala , colectia ta nu ar trebui arsa , ci pastrata la loc de cinste intr o cutiuta , vas , recipient , si puse langa coltisorul tau cu icoane , unde se afla si candela , cartile de rugaciuni , etc . Arderea nu mi se pare o masura buna , caci prin ardere prefacem totul in scrum , in nepasare , este exact ca atunci cand vrem sa stergem urmele unei infractiuni , ori nu asta vrem in situatia de fata !
Salut Cristi,

Pe moment a trebuit să iau o decizie imediată, atunci nu aveam cum suna duhovnicul. Iar pe viitor, nu știu, poate că ar trebui să merg în altă parte și/sau să vorbesc cu preotul înainte, să-l rog să nu exagereze cu cantitatea de Împărtășanie. De fapt de fiecare dată îi spun preotului să dea cît mai puțin, dar de data asta pînă am spus eu tot el s-a grăbit și... s-a întîmplat.

Duhovnicul meu este la o mănăstire, nu am cum merge săptămînal acolo să o împărtășesc pe fiică-mea.

Sfatul cu arderea mi se pare și mie ciudat, de aceea încă păstrez acele obiecte într-o cutie specială în cămară.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote