View Single Post
  #18  
Vechi 28.11.2011, 20:41:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de au_relian Vezi mesajul
Multumim din suflet pentru gandurile bune si fie ca Domnul sa asculte rugaciunile tale si Sfantul Parinte Arsenie sa te aiba sub ocrotirea lui.

Apropo de minuni :). Noi tot oscilam cu numele intre Andrei si Teodor dar intr-o zi in care tot citeam marturii despre Parintele Arsenie Boca am aflat ca a trecut la Domnul in data de 28 noiembrie si i-am spus sotiei ca am putea sa ii punem numele Arsenie pentru ca se va naste in perioada in care este praznuit si Sfantul Parinte Arsenie. Dupa vreo 3, 4 zile, tot citind despre parintele Arsenie am aflat ca ziua de nastere a parintelui a fost pe 29 septembrie, adica exact ziua in care ne hotarasem sa ii dam numele Arsenie copilului. :)
e, nimic nu e intamplator. Sfintele coincidente au fost de fapt modul in care Domnul a hotarat sa-si faca lucrarea.
Am aflat un lucru interesant zilele astea. Numele au(sau ar trebui sa aiba) un rol important asupra vietii celui care il primeste. De aceea numele trebuie ales cu grija, nu e suficient sa ne placa cum suna ci trebuie sa aiba si o semnificatie aparte.Iar Arsenie inseamna plin de barbatie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote