View Single Post
  #515  
Vechi 14.02.2012, 12:03:03
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit Despre greseala de a crede ca "pe vremuri" oamenii erau mai sanatosi...

Am auzit foarte des "contraargumentul" acesta la cei care au incercat sa ma convinga sa maninc alimente de origine animala si sa-i dau si copilului meu. Cica acum doua-trei sute de ani, oamenii mincau si jumari de porc, si lactate (ca de exemplu nesanatoasa brinza cu smintina, sau casul de oaie), si oua, si tot "traiau si erau sanatosi". Aceasta este o foarte mare ineptie.

Se pierde din vedere faptul extrem de tragic ca mureau copiii pe capete, la virste foarte fragede (pina in 10 ani); mureau cei mai fragili ca si constitutie, cei bolnaviciosi, care nu rezistau la alimentatia nesanatoasa cu mincaruri de multe ori exclusiv de origine animala. Daca deschizi o carte de descintece, te ingrozesti cam ce boli ingrozitoare puteau sa aiba copiii mici, cum erau "dati de pomana pe geam" ca sa supravietuiasca la "lingoare" si alte boli care amintesc de parazitoze, tuberculoze atipice, ulcere gastrice, cancer. In carti cu "leacuri din Carpati" - medicina traditionala romaneasca, am gasit leacuri pentru cancer, deci se murea si atunci de cancer berechet.

REALITATEA ESTE CA OAMENII CU CONSTITUTIE FRAGILA SI BOLNAVICIOSI MUREAU, IAR RESTUL, REZISTENTI, SUPRAVIETUIAU, SI NU ERAU FOARTE SENSIBILI LA AGENTI PATOGENI. ADICA, OAMENII ERAU SANATOSI PE VREMURI, PENTRU CA CEI BOLNAVICIOSI MUREAU DE TIMPURIU.

Daca cititi despre epidemiile de ciuma care uneori au injumatatit populatia Europei, veti vedea ca primii care mureau erau oamenii din paturile sociale de mijloc si superioare, adica aceia care isi permiteau sa manince carne, eventual multa. Asa se ajungea uneori ca, disperati de spaima ca se vor molipsi si vor muri, unii bogatasi blestemau pe "slabanogii sarantoci" mincatori de cartofi si ierburi, care nu se imbolnaveau, sau, daca se imbolnaveau, supravietuiau in numar mare.

Doamne ajuta!

Last edited by Iuliana_crestina; 14.02.2012 at 12:06:22.
Reply With Quote