View Single Post
  #15  
Vechi 12.01.2015, 22:05:00
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Wryetui, e bine ca iti pui intrebari,dar nu ar trebui sa cauti raspunsuri doar pe forum.evident,si acesta e folositor,pe mine m-a ajutat mult,doar ca nu tot ceea ce se posteaza e in conformitate cu credinta ortodoxa,iar daca mai esti si incepator in ale credintei risti efectiv sa te pierzi.incearca sa cauti raspunsuri si in alta parte:intreaba-ti duhovnicul-e esential sa ai unul-si citeste carti duhovnicesti.catehismul e foarte folositor,un fel de DEX al ortodoxiei...eu ti-as mai recomanda si "Calauza ortodoxa" de Parintele Cleopa Ilie si revista "Familia ortodoxa"-apare in fiecare luna.e important si sa iti faci prieteni care au aceleasi preocupari ca tine...ASCOR-ul (organizatia studentilor crestin ortodocsi din Romania...au filiale in mai toate orasele) te poate ajuta foarte mult.eu cand i-am cunoscut pe ascoristi nu m-am mai simtit singura...pana atunci nu cunosteam tineri de varsta mea care sa mearga la Biserica si ma simteam ciudat,apoi am vazut ca sunt foarte multi tineri care incearca sa duca o viata curata.
Si un ultim sfat:mergi in pelerinaje.manastirile sunt incarcate cu rugaciune,cu har,foarte mult se foloseste sufletul de pe urma pelerinajului.
Imi cer iertare ca am fost total pe langa subiect,dar am vrut sa-ti dau un sfat.
Reply With Quote