View Single Post
  #3  
Vechi 06.08.2009, 14:41:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si daca noi ne aflam in aceasta nefericita stare cazuti din uniunea cu Dumnezeu putem oare sa ne batem cu pumnul in piept si sa ne numim "drept-credinciosi" si "crestini-ortodocsi"?
Asa se puteau numi Sfintii.
Daca ajunge cineva precum Sfantul Simeon Noul Teolog sau Sfantul Antonie cel Mare sau Sfantul Macarie cel Mare sau alt Sfant acela e in Adevar daca se declara drept-credincios si crestin ortodox.
Iar de nu e asa nu se poate declara drept-credinciosi si crestin-ortodox ci poate marturisi in Adevar ca incearca sa devina crestin-ortodox si drept-credincios.
Da ce avea nevoie Sfantul Simeon Noul Teolog sa il apere statul sau politia sau armata?
Ca au vrut niste monahi inselati de duhurile rele sa il piarda dar i-a linistit Duhul lui Dumnezeu de locuia intr-ansul si nu i-ai facut nimic.
Noi de avem armata si politie e o iconomie a lui Dumnezeu ca lase acestea dar adevaratii crestini ortodocsi nu au nevoie de acestea.
La fel si cu altele precum caldura cand e frig.
Sfintii desi nu se spalau cu anii nu numai ca nu miroseau urat ci aveau bun miros.
Asa daca noi nu ne spalam mirosim urat pentru ca suntem ne-sfinti.
Asa ca de ne batem cu pumnul in piept si ne numim crestin ortodocsi nu suntem in Adevar si ne facem singuri paguba sufleteasca; ci putem zice:
"incercam sa fim crestini ortodocsi".
Ei daca o fi cineva care citeste aci si nu e in stare cazuta eu nu la acela m-am referit.
Cum sa insemne statul si biserica ?
Pai care e regele Sfantului Munte?
Sau care e parlamentul Sfantului Munte?
Ca nu am auzit sa existe asa ceva in Sfantul Munte.
Ca Sfantul Munte e republica independenta dar nu are nici presedinte si nici rege si nici parlament.
Imparateasa Sfantului Munte e Maica Domnului si Imparatul e Dumnezeul nostru Iisus Hristos.
E armata sa ii pazeasca pe cei din Sfantul Munte?
Nu e nevoie ca ii pazeste Dumnezeu.

Last edited by mihailt; 06.08.2009 at 15:33:51.
Reply With Quote