View Single Post
  #449  
Vechi 10.08.2016, 14:16:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Incearca sa fii mai atent si incearca sa nu mai minti.Eu am scris despre vedenia lui Samuel. Vedenia lui Samuel era de la diavol. Deci "aratarea", "spiritul" chemat de vrajitoare, "vedenia", aceea nu era Samuel, nu era nici sufletul lui.Nu era nimic, era o infatisare demonica, o vedenie, un diavol care luase chipul lui Samuel. In ce limba sa-ti vorbesc, cum sa ma exprim? Ori ai...nu stiu ce, ori nu ai ... nu stiu ce, ori probabil o faci dinadins. Altfel nu-mi explic cum de reusesti sa le intelegi toate pe dos!


Nu ma superi, nu esti un om rau, e clar, dar ... nu inteleg cum reusesti ... in fine!
Păi în vedenia aia s-a arătat Samuel și a grăit cu Saul regele lui Israel.

Vrăjitoarea la care s-a dus și care deși ghicea în ascuns și chema morții, lucru interzis, era tolerată în Israel și ea doar l-a trezit... pe Samuel care adormise.

Deci nu eu te-am mințit ci te-a mințit marele ''exeget'' care ți-a tălmăcit dea-ndoaselea scriptura dorind poate să te ferească de vrăjitoarele care trezesc morții dar Samuel nu era mort ci doar adormise.

În acea VEDENIE s-a arătat deci nu satana cum persiști să crezi tu ci s-a arătat adevăratul SAMUEL și deci nu e cum crezi de la ''marele'' exeget că satana a luat chipul lui Samuel și că l-a păcălit pe Saul ca să se sinucidă ci acel Samuel i-a întărit lui Saul voia lui Dumnezeu zicîndu-i că asta trebuie să facă, să moară pentru Israel a doua zi apărîndu-l pe Israel de filisiteni, întărind proorocia.

De aia s-a dus să discute Saul cu Samuel pentru că Domnul nu îi mai răspundea de multă vreme la rugăciuni oricît se ruga și oricît chema numele Domnului... nu-i mai răspundea Dumnezeu pentru că era un rege neascultător și trădător care se lepădase de Dumnezeu pentru iubirea și mărirea de sine însuși. Deci de asta l-a și uns Domnul prin Samuel, chiar în timpul domniei regelui Saul, pe David ca rege arătînd tuturor de cine trebuie să asculte Israel, de un rege ales după inima lui Dumnezeu.

ÎNFĂȚIȘAREA, VEDENIA, DECI ERA A LUI SAMUEL CARE CHIAR EL ÎI VORBEA LUI SAUL!

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 14:37:54.
Reply With Quote