View Single Post
  #1  
Vechi 04.12.2008, 23:56:10
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii

CANONUL DE RUGACIUNE CATRE MAICA DOMNULUI MAI INAINTE DE CEASUL MORTII
(trascriere facuta dupa „Buchet de Acatiste ale Maicii Domnului – Editura Biserica-Ortodoxa Alexandria – 2001)

Cantarea 1
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
[COLOR=black]Adancul marii celei sarate ale acestei vieti, plina de desertaciuni si de multe feluri de patimi, iata mi s-a apropiat vremea ca sa o trec, dupa porunca Stapanului. Ci, o, amar mie ticalosului! Ca ocarmuitor spre liman de liniste nu am, pentru pacatele mele, si nu stiu cum voiu trece. Pentru aceea, Preasfanta, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata acum mai inainte de ceasul mortii mele , cu umilinta sufletului meu ma rog tie: cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei cedea sfarsitul meu, grabeste curand si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de la mine, intru inspaimantatorul ceas al mortii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele[/COLOR]
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Iata ziua si ceasul cel insemnat al sfarsitului meu se apropie, vrand sa se desparta intinatul si tavalitul meu suflet, din acest spurcat trup si sa-l duca inaintea strasnicului Judecator.Ci , iata, acum inainte de ceasul sfarsitului meu apucand, ma rog tie, PreaSfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu; cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de mine; intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie PreaDulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere, pazitorul vietii mele, cu toate puterile Ceresti: Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu, vazand smeritul meu suflet in ceasul iesirii mele, cuprins si necajit fiind de puterile intunericului, stati cu rugaciunea voastra inaintea lui Dumnezeu, rugandu-va cu dinadinsul pentru mine si milostivirii Lui.Iar tu, PreaSfanta, Stapana mea, Nascatoare de Dumnezeu, cu pocainta indrepteaza calea mea si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste de vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine acum, intru inspaimantatorul ceas al mortii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de groaznica lor vedere: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Si acum…[/COLOR]

Iata, ticaloasa mea viata ca un somn a trecut, ca o umbra de nor, ca o flaore de camp s-a vestejit si incheieturile madularelor mele au inceput a slabiin trupul meu, a se schimonosi si a se clatina. Iar rautatile faptelor mele au covarsit multimea nisipului marii. Acelea ma inspaimanta pe mine in ceasul iesirii mele; pe cine voi afla atunci ajutor de mila. O, amar mie, ticalosului , iubitor de pacate fiind. Pentru aceea, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu: iata acum, mai inainte de ceasul mortii mele, apucand cu umilinta sufletului meu, cad si te rog pe tine, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine nici te departa de mine; acum si intru infricosatorul ceas al mortii mele; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

Cantarea a 3-a
[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]
Iata, m-a cuprins frica negraita si cutremur nespus si se sfarseste intru mine duhul meu, vazand ca ceasul meu se apropie si sufletul meu se va desparti de trup si voi merge gol, parasit de toti, prin mijlocul ostilor cumplitilor draci si voi fi oprit la vamile lor si nu va fi nimeni sa-mi ajute.Ci, o, Preasfanta, Stapana mea Marie, Maica lui Dumnezeu, iata mai inainte de acel ceas infricosat, cu smerenie cad si cu umilinta te rog pe tine, cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste de vino in ajutorul meu si ma lasa pe mine , nu ma da pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor intunecata: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

[COLOR=red]Stih: Preasfanta Maica a lui Dumnezeu, miluieste-ma in ceasul mortii mele ![/COLOR]

Apropiatu-s-a ziua, langa usi este ceasul intru care lumina mintii mele se va stinge si va slabi de dureri glasul meu , oganul cuvintelor mele se va lega, virtutea mea ma va lasa pe mine. Iar vrajmasul cel ucigator de oameni, nicidecum nu inceteaza, necajindu-mi patimasul meu suflet. Ci , tu, Preasfanta, Stapana mea Marie, Nascatoare de Dumnezeu; Ceea ce esti nadejdea si scaparea mea, mangaierea si bucuria mea; cand vei vedea sfarstirul meu, grabeste si vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nici te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de vederea lor intunecata: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
[COLOR=#3366ff]Slava...[/COLOR]
Sfinte Ingere pazitorul meu, cu toate puterile ceresti: Sfinte Ioane Botezatorule al Mantuitorului, cu toti Sfintii lui Dumnezeu adunandu-va, faceti rugaciune la stapanul vostru pentru mine osanditul, aducandu-va aminte de neputintele trupesti. Iar tu, Preasfanta, Stapana mea Marie , Nascatoare de Dumnezeu, pentru multa si marea ta milostivire, care dintai ai avut-o si acum si pururi o ai spre pacatosii cei osanditi spre munci, nu ma lasa pe mine osanditul, nici nu ma da pe mine, nici nu te departa de mine, intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele, izbavindu-ma de cumplitii draci si de intunecata lor vedere; Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.

[COLOR=#3366ff]Si acum…[/COLOR]

Nu-ti intoarce marea si nemasurata adancime a milostivirii tale, despre mine pacatosul robul tau, macar desi striga din pamant faptele mele, spre pierzarea mea si pacatele mele cele tainuite, de fata imi arata osandirea mea. Ci, cauta cu mila, dintru preainalt scaunul tau. Si cand vei vedea sfarsitul meu, grabeste, Stapana, de vino intru ajutorul meu si nu ma lasa pe mine, nu ma da pe mine, nici te departa de mine, acum si intru inspaimantatorul ceas al iesirii mele: Marie preadulce, nadejdea mantuirii mele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote