View Single Post
  #7  
Vechi 11.03.2012, 16:55:14
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"In ziua de 8 noiembrie, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, discutam ce nume sa dam acestei organizatii tineresti. Eu am spus:
- Arhanghelul Mihail.
Tatal meu spune:
- Este in biserica o icoana a Sfantului Mihail, pe usa din stanga a altarului.
- Sa mergem sa vedem. M-am dus cu Mota, Garneata, Corneliu Georgescu, Radu Mironovici si Tudose. Ne uitam si intr-adevar ramanem uimiti. Icoana ni s-a aratat de o frumuseste neasemuita. Eu niciodata nu fusesem atras de frumusetea unei icoane. Acum insa ma simteam legat de aceasta cu tot sufletul si-mi facea impresia ca Sf. Arhanghel e viu. De atunci am inceput sa iubesc icoana.
De cate ori gaseam biserica deschisa, intram si ne inchinam la icoana. Ni se umplea sufletul de liniste si de bucurie. extras din Cartea Capitanului"

Impartirea Austriei în zone de influenta ale Aliatilor i-a gasit pe legionari în teritoriile controlate de americani, în cea mai mare parte. Fostii membri ai guvernului de la Viena (fara Horia Sima, care fugise în nordul Italiei) au formulat un memoriu militarilor americani, prin care-si exprimau dorinta de a lupta în continuare împotriva comunizarii României. Însa la acea data Statele Unite nu-si permiteau sa sustina public o dizidenta în spatiul controlat de Uniunea Sovietica din Europa de Est, astfel ca legionarii “cu grade” au fost arestati si internati în lagare. Ei au fost anchetati de o comisie care activa pe lânga Tribunalul de la Nurnberg, pentru a se stabili în ce masura se faceau vinovati de crime de razboi. Cercetarile au relevat faptul ca membrii Miscarii legionare nu se faceau responsabili de crime de razboi în Est, astfel ca au fost absolviti de orice responsabilitate privind abuzurile contra populatiei si evreilor peste Nistru.

Tot Creștinismul Mișcării Legionare împiedica legionarismul de la deraierea pe calea anti-semitismului, problemele lor cu evreii fiind doar de ordin social și economic, nicidecum rasial, iar acest lucru se vedea cel mai bine prin faptul că un comandant legionar, Vasile Marin, era căsătorit cu o evreică converită la Creștinism iar Mișcarea Legionară avea și membri de origine evreiască. Dar probabil că aceste detalii nu reprezintă nimic, nu ? La fel cum nu contează nici faptul că singurul teatru evreiesc din Europa controlată de forțele Axei era patronat de un legionar, respectiv comandantul legionar Radu Gyr.

Carti:
Martiri si marturisitori romani din secolul XX.
Inchisorile comuniste din Romania,Fabian Seiche
Insemnari de la Jilava
„Cine au fost victimele de la Jilava”
V. Moise, „Marturia faptelor”
etc.
Reply With Quote