View Single Post
  #58  
Vechi 01.08.2011, 13:53:15
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In urma unei astfel de criza da, poate fi internat(a) dar nu cred ca pe o perioada nelimitata si nu cred ca oriunde.

Dupa cum e sistemul sanitar in Romania, ar fi o perspectiva groaznica sa fie internata pe termen nelimitat intr-o unitate psihiatrica "de stat" din Romania.

Unitati private cu preturi moderate nu cred ca sunt.

Un asezamant de binefacere care in scopul unei sume modice sa se ocupe de persoane cu care comunicarea este dificila din cauza problemelor psihice avansate, iar nu cred ca sunt, datorita dificultatilor suplimentare care apar in momentul in care te ocupi de astfel de persoane, atat de ordin medical cat si legal.

Daca se poate ingriji de ea insasi dar nu-i ajung banii, ar putea face un astfel de contract lifetime in schimbul unei sume lunare cu care sa-si suplimenteze veniturile.
In felul aceasta ar trai mai decent si nici nu ar mai putea vinde locuinta si sa ramana in strada.
problema nu este neaparat financiara. Daca nu ar avea aceste probleme psihice s-ar putea descurca f bine cu banii pe care ii primeste ca pensie si cu ajutorul meu si al bunicii.

cat despre ramasul in strada, nu se pune problema sa ramana in strada nici daca-si vinde locuinta, caci nu as accepta asa ceva. Eu am locuinta mea, bunica mea la fel. Problema este ca mama nu accepta sa locuiasca cu noi. De aceea nu as vrea sa ajunga in situatia sa-si vanda garsoniera.

Interesul meu nu este sa gasesc acum un azil, centru, sanatoriu unde sa o internez pe termen nelimitat ci doar sa ma informez cat mai bine pentru situatia in care aceasta va fi singura alternativa viabila in viitor. Caci starea mamei mele nu se prea mai amelioreaza, dimpotriva se agraveaza pe an ce trece.

Deocamdata vreau doar sa aflu de un centru care ma poate ajuta prin supraveghere, tratament, consiliere, etc. Sper ca Fundatia de care pomeneam mai sus sa-mi fie de ajutor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote