View Single Post
  #22  
Vechi 11.01.2012, 22:39:38
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu cred mai degraba ca aici e marea problema la noi, romanii. Gestul cuiva de a ne ajuta poate duce la interpretari eronate: "Oare ce urmareste? In tara asta amarata, nimic nu-i gratis? De ce sa-mi duca el bagajul? Nu cumva vrea sa mi-l fure? Nu cumva vrea sa vada unde stau si sa imi sparga casa in lipsa mea? Nu cumva vrea sa ma fraiereasca in vreun fel?"... Cred ca societatea ne-a facut deosebit de suspiciosi.
Nu consider ca e condamnabil faptul ca suntem suspiciosi fata de strainii care ne intind cate o mana, a carei murdarie sau curatenie nu le putem cunoaste. Acesta e doar varful iceberg'ului, radacina problemei e mult mai jos si mult mai puternica decat intuieste publicul larg. Lipsa increderii in cei din jur, cu precadere in persoanele necunoscute, nu e o problema strict romaneasca si pe undeva, e chiar scuzabila. Faptul ca in dulcea noastra patrie aceasta e mai acuta si e mai adanc inradacinata in sufletele oamenilor este, intr'adevar vina unei societati putrede, care tine neaparat sa ne dea peste nas cand incercam sa lasam astfel de idei preconcepute deoparte. Cel putin mie. Si vorba aceea... "te'ai ars cu supa, sufli si'n iaurt". E perfect normal!
Reply With Quote