Subiect: difernte majore?
View Single Post
  #16  
Vechi 19.09.2006, 08:07:33
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Iustin
O tot tii cu argumentele tale. Credinta este deasupra argumentelor, logicii, ratiunii si a altor porcarii. Astea sunt blasfemii. Si aberatii scrii tu, din lipsa de cunoastere. Crestinismul ortodox exista de doua mii de ani. Pe ereticii catolici i-am excomunicat in 1054, si nu invers. aproximativ 2500 de ani. Dar, te-ai grabit sa spui ca daca este mai vechi, budismul nu poate fi o simpla ratacire de la crestinimsul-ortodox. Gresala acceptabila, de fapt. Ei, asta-i o prejudeacata, o parerea naiva, a celor care inca n-au inteles cum se poate interpreta Sfinta Scriptura. Si ca aceasta ofera toate rapunsurile necesare.
Da, poate Ortodoxia ca exista propriu-zis de 2000 mii de ani, dar ea a existat intodeauna. Ea este eterna. Inainte de venirea lui Hristos, hindusii, si din ei, mai tarziu budistii, L-au parasit pe Dumnezeu si au intrat in ascultarea diavolului. Hristos a venit insa pentru toti. Hristos a creat Ortodoxia pentru toti. Dar ei n-au vrut sa-L accepte, n-au vrut sa se boteze, cum a spus Domnul. Deci, daca, "Cine nu este cu Mine este īmpotriva Mea (Matei, 12,30), la diavol, atunci ei sunt in ratacire satanica, si nu voi avea mantuire.

Asa ca n-avem ce discuta. Acestea sunt faptele. Si cei ca tine, care contesta Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu, sa citeasca bine aici http://www.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?&act=pl&t=634 si sa vedem daca mai au curaj sa huleasca. Ar trebui sa-i intrezica si pe astia ca tine.
iustin, esti pe linga, tinere... cum poti sa acuzi de ratacire o religie care exista cu mult timp inaintea religiei tale? ma faci sa rid... daca n-ar fi de plins...

mi-a placut aia cu "credinta este dessupra argumentelor, logicii, ratiunii si a altor porcarii" :))) si asta ar fi de ris, daca nu ar fi de plins...

sa stii ca nicaieri in biblie nu scrie faza aia cu "fericiti cei saraci cu duhul"...
Reply With Quote