View Single Post
  #721  
Vechi 31.05.2018, 12:50:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu traiesti pe o planeta speciala, a ta si a catorva calugari, ori citesti si nu pricepi, ori pricepi fara sa citesti.
Ti-a trecut vreodata prin gand ca s-ar putea sa nu stii ceva sau sa nu te pricepi la toate domeniilor? Problema nu e ca iti spui parerea, ci ca tu esti sigur ca doar tu stii care e adevarul, desi nu prea stii nimic despre subiectul respectiv. Nici macar nu ai vreo indoiala. Tu te-ai duce in sala de operatii si i-ai da la o parte pe medicii de acolo, sa le arati tu cum se face. In plus, te-am mai intrebat asta, ce importanta are pentru tine daca ortodocsii se impartasesc rar sau des, din moment ce tu oricum nu esti credincios? Discuti din plictiseala, sau pentru ca te-am contrazis si nu poti suporta asta?

Ca sa-ti raspund, m-am referit la al doilea pasaj, "Sf. Nicodim a cercetat, de asemenea, și scrierile marilor Părinți, îndeosebi din secolele IV și V, precum și canoanele referitoare la împărtășirea cu Sfintele Taine și a alcătuit un tratat despre „Deasa împărtășire cu Preacuratele lui Hristos Taine”." Am dat intr-un mesaj anterior faptul ca acea lucrare a fost scrisa initial de un calugar, Neofit, sfantul se presupune ca ar fi imbunatatit doar a doua editie a cartii calugarului. Iar acest lucru scria chiar in editia din limba romana.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
uite ce enormitate ai scris
Iti repet a treia oara ca nu am scris nicio enormitate, nu mai raporta ceva doar la intelegerea ta (mai exact la neintelegerea ta). daca tot insisti, arguemnteaza de ce spui asta, de ce ar fi gresit ceea ce am scris eu. Ai mai sustinut niste lucruri eronate despre calugari, de aceea am spus ca parerile tale gresite nu au importanta, pentru ca sunt gresite.
Reply With Quote