View Single Post
  #175  
Vechi 31.08.2011, 21:42:52
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Just!!! E de bun-simt ce scrii, dar spune-i-o lui Vlasie Mogarzan, "mitropolitul" lor, al de a umplut biserica lor cu rudele sale. Nu stiai, nu? Ei, afla-o si pe asta: BOSV este, in mare parte, admisnitrativ vorbind, o mare afacere de familie, sau familii. E ca la specia chiss din star wars, cu "familiile conducatoare"... =)) Si schismatici, si nepotisti. Fain, din punct de vedere greco-slav si balcanic.
Si DA, ei sunt uniti ca-n haita. Ca si evreii, se ajuta numai ei intre ei, se viziteaza, se cunosc(mirenii intre ei, chiar si din orase diferite), detin functii importante pe la primarii samdp... Am vazut si la cumnatul prietenului meu, de cand s-a dat pe vechi, dpv economic si in multe altele ii merge mai bine dar asta pentru ca l-a lasat in pace "ala" de vreme ce a devenit schismatic si s-a dezinat de BOR. Chiar ii numeste si el "mincinosi" si avizi dupa bani pe cei de pe stil nou. Iar parintii lui s-au mai racit fata de el de cand s-a dat pe vechi. Chiar si fata de parintii prietenului meu cuscrii lor sunt mai distanti. Sa le dea Dumnezeu minte celor ce s-au dat in acea secta sa se intoarca in Biserica-Mama si sa li se faca rugaciunile de revenire in BOR.
Mi se pare o spalare de creier masiva. Vlasie... hmm... nu l-am vazut decat pe youtube, nu sunt interesata sa-l intalnesc face to face vreodata dar el e nascut pe stil vechi deci de mic e indoctrinat.
Reply With Quote