View Single Post
  #64  
Vechi 28.12.2012, 11:41:22
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(...)
II. Pentru cei nascuti in familii crestin-ortodoxe care au trecut la un alt cult religios:[/font]
  • Ce v-a determinat sa parasiti Ortodoxia?
  • De ce ati ales cultul respectiv si nu altul?
(...)
Voi cauta sa fac concis, dar anumite detalii trebuie sa le zic si desi aceasta este experienta mea, experienta mea este subiectiva, si vreau sa fie spusa pe pozitie de onestitate.

Familia mea este impartita cam 50%-50% intre ortodocsi si atei. Pozitia religioasa a fost tratata intotdeauna cu respect in familia mea, si persoane cu alte pozitii (de genul lipoveni, ce erau din partea familiei unchiului meu) au fost intotdeauna tratate cu curtoazie. Daca bunicii lipoveni ar dori sa mergem si sa ii ducem la ei la biserica, ar fi fost ajutati atat de membrii credinciosi cat si de cei mai putin credinciosi oricand.

Eu fiind foarte mult in lumea "tocilarilor" am avut o apartenenta marginala cu pozitia credintei ortodoxe, desi stiam "baza" de genul a merge de Paste la biserica a lumina lumanari, a merge cu colindul.

Undeva acum 17 ani am cunoscut Martori ai lui Iehova ce mi-au pus intrebari ce nu stiam sa raspund (in legatura cu Biblia, ce ei o stiau foarte bine). Deoarece nu stiam aceste raspunsuri, am intrebat profesorul de religie despre ele. Profesorul a evitat raspunsurile. M-am dus la un preot, ce m-a tratat ca sunt eretic si ca nu am voie/nevoie sa gasesc raspunsurile. Deoarece "martorii" aveau o pozitie exclusivista, cum si ortodocsii o au, am cautat raspunsul intre mai multe confesiuni, in special 4: adventisti, evanghelisti, baptisti si penticostali.

Am avut un prieten adventist ce m-a marcat (in mod pozitiv) cu doua lucruri: mi-a zis ca el sustine punctul adventist de vedere, dar mi-a zis cum si de ce nu ar fi neaparat sa tin legea veche. Onestitatea unei pozitii in care un crestin arata ca intelege Scriptura, si a o trai este mai important decat interpretarea sa este importanta, este un fapt cheie ce mie unul mi-a lipsit in pozitia ortodoxa. Al doilea lucru ce mi l-a aratat acest crestin adventist e ca el studiind homiletica, mi-a aratat anumite "tactici" ce anumite persoane le folosesc in a arata anumite mesaje, dar cateodata ca desi tacticile sunt bine intentionate, ele pot sa "omita" adevarurile Scripturale.

Sub aceasta introducere, am putut relativ usor sa gasesc oamenii ce vor sa arate ca pozitia lor este "adevarata", dar fara sa aduca argumente. La final m-am botezat ca si baptist, deoarece a venit un pastor si mi-a aratat o crestinatate traita. Imi amintesc si azi predica despre Moise cum s-a dus in desert ca sa IL traiasca pe Dumnezeu, cum Domnul Iisus a facut la fel.

"Kill-switch"-ul de a pleca de la Ortodoxie, a fost ca pe de o parte membrii ortodoxiei pe de o parte ce faceau e de a ataca protestantii in general cu multe afirmatii ce erau in mintea mea spuse cel putin in ura, de genul "Catolicii s-au separat de ortodocsi, si protestantii s-au separat de ortodocsi deoarece Ortodoxia era prea grea pentru ei" sau "Iisus scris cu un i inseamna magar" sau "de Paste este incest in biserica X, dar ei nu au sa recunoasca, dar ai sa vezi cand ai sa fii inauntru". Acestea au venit dublate de anumiti membri ce mi-au "promis" ca o "sa mor inainte de a ma boteza, ca sa am cruce ortodoxa la cap".

Un lucru ce il pot afirma, este ca dupa 2-3 ani dupa botez apele s-au linistit, si pot sa zic ca am avut membri in familie (unul ortodox, doi atei) ce m-au sustinut in demersul acesta inca din timpul in care mergeam in diferite biserici protestante.

Unul dintre motivele pentru care nu cred ca avand optiunea ortodoxa azi, m-as "intoarce la adevar", deoarece cred ca BO are probleme nu numai de imagine, dar si de statut.

BOR cel putin nu accepta evolutia, parte din stiinta moderna, este intoleranta, iar in anumite pozitii personal o vad ipocrita ca institutie (de genul in construirea Catedralei Mantuirii Neamului), sau ca doctrina (in principiu cu orice calugar/preot l-am intalnit in BO a acceptat ca Sambata este in porunca a patra, dar - aproape - nici un preot nu o zice public. Pozitia mea cel putin este ca BO ar trebui sa spuna ca "sambata era ziua in care Iisus tinea ca zi de odihna, dar noi celebram ziua de duminica in amintirea Invierii").

Legat de probleme doctrinale, si acestea eu personal le vad destul de mari, in principal in ideea ca "Ortodoxia este singurul mod in care poate fi inteleasa Scriptura/Traditia, etc.." De obicei versetele ce sunt folosite de exemplu in suportul icoanelor sunt versete din Pentateuch, cand orice pozitie protestanta foloseste ca sa le combata, versete din Isaia 2 (Isaia 2 este numirea academica a scriitorului divin) ce sunt clar impotriva oricaror imagini. Ce vreau sa zic, e ca o singura interpretare aduce probleme exact in citirea mesajului divin, si a nu oferi posibilitatea unor oameni ce citesc Scriptura sa gaseasca pace cu Dumnezeu cu sau fara icoane, cu sau fara a bea vin, etc.

Multumesc pentru optiunea de a scrie, si totodata voi spune ca aceste lucruri mentionate nu m-au oprit sa ma casatoresc cu o persoana minunata din cadrul BO (Ruse) si nu am avut nici un conflict (de exemplu nu au fost probleme cand ea vrea sa pastreze postul) si am fost deschis la dialog (inclusiv odata cu un mitropolit ortodox) cand discutia a fost facuta cu respect.

Last edited by Ciprian Mustiata; 28.12.2012 at 11:47:24.
Reply With Quote