View Single Post
  #82  
Vechi 11.09.2008, 10:07:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de sovidiu
domnule dar eu nici sambata n-am gasit scris ci sabat am gasit scris, adica ziua Domnului Sabaot... shi nicidecum ziua sambetei ca atunci iar revenim la calendar shi la cum e impartzit anul la evrei in luni shi e altfel ca la noi shi cadem iarashi in stilism. ca se tzinea sambata sabatul pana la inviere asta e altceva... poi ce scrie? sambata, poi nu va mai imbatazi cu interpretarile voastre shi cu alcool tare shi vetzi vedea ca este scris dar nu vedetzi voi... este scris dar voi nu recunoashtetzi... poi nu zice intaia zi din saptamana? atunci era duminica iar azi e luni intaia zi... deci scris este dar voi nu recunoashtezti ca sa zicetzi ca nu este scris... este scris.
Nu puteti aranja zilele saptamanii cum doriti dvs. Nu vi se pare curios faptul ca exista o sumedenie de tipuri de calendare, de nici nu mai stim in ce an sau ce luna suntem. Dar, tot pamantul stie cand e sambata sau duminica (cu diferentele de fus orar). Desi, celelate masuratori ale timpului au repere clare (anul cu miscarea de revolutie a pamantului, ziua cu miscarea de rotatie, luna cu ciclul complet al fazelor lunii) totusi, doar saptamana a ramas neschimbata de-a lungul timpului. Parca a pazit-o Dumnezeu.

Din punct de vedere al Sfintei Scripturi, stim clar care este ziua intaia si care este ziua a saptea. Eu nu spun sa paziti sambata ci sa paziti ziua a saptea (porunca a patra). Cercetati finalul celor patru evanghelii si veti vedea clar care este ziua a saptea.

Spuneti ca nu ati gasit scris sambata ci sabat. Expresia "sabat" inseamna odihna si a fost preluata de alte popoare in diferite forme: sabata (la italieni), el sabato (la spanioli), subota (la rusi), sumbot (la maghiari) sambata (la romani),etc. Chiar si traducerile ortodoxe ale Sfintei Scripturi folosesc ambele forme: cea evreiasca (sabat) sau cea romaneasca (sambata). In esenta, este una si aceeasi zi a saptamanii, ziua a saptea.
-"Nu puteti aranja zilele saptamanii cum doriti dvs."
cine le aranjeaza dupa cum doreshte? am facut eu calendarul sau ziua?

-"Nu vi se pare curios faptul ca exista o sumedenie de tipuri de calendare, de nici nu mai stim in ce an sau ce luna suntem."

nu mi se pare curios fiindca omul pacatos shi fatzarnic a mutat pana shi sarbatorile shi are impresia ca shtie vremile dupa fatza cerului, ca sunt nori roshi zice ca va fi bine sau ca e mohorat zice ca va fi furtuna..."da-ne un semn din Cer ca sa te credem"; "fatza Cerului o shtitzi deosebi... insa vremile nu putetzi!" (Domnul citat aproximativ)

"Dar, tot pamantul stie cand e sambata sau duminica (cu diferentele de fus orar)."

shi daca shtie, cand anume shtie? cum shtie? ba nu shtie tot pamantul ca daca ar shtii ce zile sunt ar cinsti...

"Desi, celelate masuratori ale timpului au repere clare (anul cu miscarea de revolutie a pamantului, ziua cu miscarea de rotatie, luna cu ciclul complet al fazelor lunii) totusi, doar saptamana a ramas neschimbata de-a lungul timpului. Parca a pazit-o Dumnezeu."

se vede ca nu prea cunoshti reperele anului, lunii shi ale zilei,
iar saptamana spui ca a ramas neschimbata? de ce ca sunt 7 zile in ea? ca numeri dumneata 7 zile? poi inseamna ca n-ai citit ca pe vremea lui Ioshua o zi a fost cat doua asha incat a stat neclintit soarele pe cer aproape o zi intreaga... deci despre ce repere vorbeshti dumneata?

"Parca a pazit-o Dumnezeu."
poi n-a pazit Dumnezeu doar saptamana ci.... dar nicintr-un caz ca sa ai dumneata impresia ca ne inchinam la masurarea timpului in 7 zile ca sa potzi dumneata tzine sambata pentru ca de acolo vine, de la Sabaot... este o randuiala sfanta in toate... iar cei ce au stricat randuiala sunt tocmai evreii tai, caci in ea au pus jugul de a face rau shi n-au permis a se face ascultarea lui Dumnezeu, a primi shi a face binele de la El...

"Aceste doua capitole nu vorbesc despre schimbarea zilei de odihna, ci de schimbarea zilei cand vom putea intra in odihna Lui. Dar, pana atunci, ramane ca o arvuna si un exemplu, odihna zilei a saptea (cap 4:4)."

poi schimbarea zilei cand vom putea intra in odihna Lui cum spui dumneata este Duminica respectiv ziua sfarshitului, alte zile nu sunt, cand unii vor invia spre viatza veshnica shi altzii spre judecata shi osanda... dar voi ashteptatzi una din sambetele voastre? poi ashteptatzi-le ca doar n-am sa va clatesc cu indreptari de la starea voastra... poi a shi zis Hristos ca vai de noi daca ziua respectiva va fi sambata sau va fi iarna...

sambata e ziua 7-a iar Duminica e ziua intai sau ziua 8-a, asha este scris, iar daca in ziua 7 s-a odihnit de toata lucrarea Sa shi a sfintzit-o, in ziua intai shi a 8-a a inviat toata lucrarea Sa shi a salashluit-o in Rai, caci toata lucrarea shi creatzia era stricata din pricina omului satanizat... care tzinea sambata ca sa nu se faca voia lui Dumnezeu in ea... ci sminteala shi poticnire...

deci:

"ASTAZI, DACA AUZITI GLASUL LUI, NU VA IMPITRITI INIMILE" (Evrei cap 3:14 si 4:7).

caci este scris ce au patzit parintzii voshtrii/noshtrii care s-au rasvratit shi nepasat shi au avut impresia ca sunt sfintzishori shi dreptzi shi vrednici...

iata ca unii sunt mai rai ca shi cei de atunci ca nu mai cerbice ci cerbote...

dar este scris ca este scris! "sa-tzi aminteshti..." voi ce va amintitzi din ce a facut Domnul referitor la sabat? la sambata? in toata scriptura... dar Duminica ce a facut? daca tot vretzi sa aplicatzi corect legea shi proorocii.

"ca prin lege am murit fatza de lege ca sa vietzuiesc Lui Hristos"