View Single Post
  #4  
Vechi 10.06.2012, 07:14:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Si alta intrebare: daca bunica nu mai era constienta (adica avea ochii fixati intr-un punct fix, dar nu intelegea nimic din ce spuneam,nu coopera), Sf Impartasanie a fost valida sau nu? Stiam ca trebuie si 'acordul' bolnavului pentru aceasta Sfanta Taine, dar in conditiile de fata...nu stiu. Pentru slujbele de pomenire ce vor urma, se va trece ca 'nespovedita, impartasita' ?

Sus inima ! Acum, bunica dv are nevoie de dv mai mult decât oricând.

Sf Împărtășanie se poate da oricărui om care este încă viu. Faptul că nu era conștientă nu afectează validitatea. Este de presupus că preotul i-a dat dezlegarea fără spovadă. În situații ca acestea, este procedură uzuală și are această capabilitate, putând lega și dezlega.

Citat:
Momentan situatia e critica, s-a inrautatit si ne asteptam la ce e mai rau. Nu stiu cum sa ajut, efectiv nu stiu. I-am citit Paraclisul Maicii Domnului (si a avut cateva reactii) si Acoperamantul Maicii Domnului, i-am dat cu ulei de la candela Sf Nectarie, am aprins candela in camera unde sta.
Exact asta: să vă rugați. Nu uitați să vă rugați "cu cuvintele dv". Vorbiți și cu ea, chiar dacă nu vă aude cu urechile. Vorbiți-i ei despre Dumnezeu și lui Dumnezeu despre ea.

Citat:
Ce pot face mai mult de atat? Stam la capataiul ei, mereu e in preajma cel putin un membru al familiei. Numai ca nu sunt prea cooperanti in cele religioase, pana acum doar unchiul a propus sa aduca o maica stareta+un preot de la o manastire, sa-i citeasca rugaciuni. Sa insist asupra initiativei? Daca totusi nu vor sa faca asta, ce rugaciuni/acatiste sa-i citesc? Uneori parca se lupta cu ceva/cineva, are zvacniri necontrolate ale mainilor/picioarelor, fixeaza privirea in tavan, parca ar vedea duhuri necurate...
Sunt tot felul de superstiții. De multe ori oameni care nu le au cu biserica devin doctori în ce trebuie făcut. Nu vă luați în bețe cu ei. Dacă fixează privirea în tavan, există explicație naturală pentru asta. Desigur că există și duhuri necurate, care își sporesc atacul în ceasul morții, bineștiind că acum se dă lupta hotărâtoare. Are de partea ei îngerul ei și vă are pe dv.

Citat:
Alte intrebari:
- Daca ati avut decese in familie, iar unul din membrii familiei a avut probleme cardiace severe (in cazul meu,bunicul), cum ati facut fata situatiei? I s-au administrat calmante, ati chemat ambulanta? A participat la funeralii sau socul ar fi fost prea mare?
Lăsați să facă după cum simt și doresc. Chiar dacă refuză calmante, să aveți la dv. Se poate să își schimbe hotărârea și să le ceară.

Citat:
- Cum e cu cele 40 de Liturghii? Trebuie dat pomelnicul la o manastire, incepand cu ce zi, imediat dupa slujba inmormantarii? Ce semnificatie au ?
Oricând se pot da, deși este preferabil cât mai curând. Gândiți-vă că orice zi care nu este petrecută nici pe pământ, nici în rai este lungă cât un secol de suferință.

Citat:
- Care sunt detaliile slujbei inmormantarii? Mi-e frica de posibilitatea de a uita ceva important, ca de exemplu icoana care i se pune pe piept sau altceva.
Nicio grijă. Rudele nu uită niciodată lucruri din acestea, scăpându-vă pe dv de o parte din grijă.

Citat:
- La priveghi, la capela unde o vor duce, va trebui sa stea cineva in permanenta acolo? Daca da, se se citeasca rugaciuni la capataiul ei? Mi-a zis cineva ca s-ar incuia capela in timpul noptii, deci n-am mai avea acces niciunul din familie...
De regulă capelele se încuie. Vă sfătuiesc să o lăsați în prima noapte acasă și să faceți priveghi cu schimbul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote